Vědci se zaměřili na souboje korýšů: Ukázalo se, že jde spíše o wrestling

29.06.2020 - Zuzana Teličková

<p><strong>Strašek paví</strong> (<em>Odontodactylus scyllarus</em>) je zřejmě nejznámějším zástupcem straškovitých, jimž se pro jejich silné přední končetiny mezi potápěči přezdívá „drtiči palců“.</p>

Strašek paví (Odontodactylus scyllarus) je zřejmě nejznámějším zástupcem straškovitých, jimž se pro jejich silné přední končetiny mezi potápěči přezdívá „drtiči palců“.


Reklama

Korýši z podřádu Unipeltata, který v češtině nemá svůj název, ale pracovně by se dal označit jako straškovití, jsou obávanými obyvateli oceánů. Tito příbuzní krabů a humrů mají nesmírně silné přední končetiny, jejichž úder dokáže rozlousknout krabí krunýř nebo zasadit smrtící ránu protivníkovi

Ačkoli však mezi příslušníky stejného druhu těchto korýšů často dochází k měření sil při bojích o teritorium, střety jen zřídka končí smrtí nebo zmrzačením jednoho z protivníků. Jak tedy straškovití rozhodují své spory, aniž by sáhli k fatálním úderům? To se rozhodli zjistit biologové Patrick Green a Sheila Pateková, kteří zkoumali chování příslušníků druhu Neogonodactylus bredini.

Výzkumníci proti sobě postavili vždy dva jedince stejného pohlaví. Prvnímu nejdříve dali čas, aby se v ohrazeném prostoru zabydlel v umělé noře z plastových trubek a poté na scénu poslali druhého účastníka. Ve více než šedesáti případech pak sledovali, jak konfrontace dopadne. Jako vítězové odcházeli ze soubojů převážně větší jedinci a ti, kteří měli výhodu „domácího hřiště“. Těžší duelanti své oponenty vykázali do patřičných mezí rychleji a za použití menšího množství ran.

TIP: Podivuhodní korýši strašci pomáhají s vývojem „zraku“ samořiditelných aut

Každý souboj začal zastrašováním protivníka a někdy do fáze skutečného boje vůbec nepřešel. Následně se na sebe bojovníci obořili a střídavě si zasazovali rány. Podle pozorování Greena a Patekové ovšem nevyužívali svoji sílu naplno. Výpady spíše působily jako způsob zhodnocení sil protivníka a po každém z nich jako by se účastníci zápolení znovu rozhodovali, jestli mají dál bojovat, nebo z boje ustoupit. „Zdá se, že tvorové vybavení smrtícími zbraněmi je dokážou použít tak, aby konflikt vyřídili bez smrtelných následků,“ komentovali výsledky autoři výzkumu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přistání na letišti Courchevel je možné pouze se speciální licencí – jde o páté nejnebezpečnější letiště světa.

Zajímavosti

Současné kombajny váží desítky tun a velice zatěžují půdu na polích, což ohrožuje jejich úrodu.

Věda
Reklama

Konstelace satelitů Swarm

Vesmír

Eisenhower považoval za nejlepšího německého velitele Gerda von Rundstedta (zcela vlevo).

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907