Vědci varují: Hrobu Ježíše Krista hrozí katastrofální kolaps

24.03.2017 - Martin Reichman

Podle expertů vyžaduje hrob Ježíše Krista další opravy. Jinak se toto nejsvětější křesťanské místo může zhroutit

Archeologové po 500 letech otevřeli Ježíšův hrob -<p>V Chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě byl po mnoha staletích poprvé odkryt kámen, na který byl položen Ježíš po snětí z kříže</p>
Archeologové po 500 letech otevřeli Ježíšův hrob -

V Chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě byl po mnoha staletích poprvé odkryt kámen, na který byl položen Ježíš po snětí z kříže


Reklama

Vědci z Národní technické univerzity v Aténách (NTUA), kteří v minulých dnech dokončili rekonstrukci Edikuly, tedy malé svatyně přesně nad prostorem, kde podle legendy bylo pohřbené Kristovo tělo, upozorňují, že je zapotřebí dalších oprav. Jinak podle nich hrozí reálné riziko katastrofálního kolapsu hrobky.

Restaurátorské práce v Chrámu Božího hrobu probíhaly od jara loňského roku. V říjnu archeologové po více než pěti stech letech odkryli původní kámen neboli tzv. Kristovo pohřební lůžko.

„Posvátný kámen jsme zpevnili. Otevřeli jsme Kristův hrob, abychom ho ochránili před poškozením a nánosy cementu. Pak jsme kamenné bloky vrátili a zpevnili titanem a šrouby,“ popisuje postup vedoucí restauračních prací Antonia Maropoulouová. Podle Maropoulouové je ale nutné ještě víc zpevnit kamenné podloží, podepřít rotundu a vybudovat vyhovující odvodnění a kanalizaci. Jinak podle ní může dojít ke kolapsu.

Náklady na opravu se vyšplhaly na 4 miliony dolarů (v přepočtu zhruba 98 milionů korun). Složili se na to jordánský král Abdalláh II. a tři hlavní správcovské církve – tedy arménská, římskokatolická a řecká ortodoxní církev. Experti odhadují, že na další nezbytné práce bude potřeba ještě nejméně 6,5 milionu dolarů (asi 160 milionů korun).

Reklama

  • Zdroj textu:

    National Geographic, All That Is Interesting

  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Není jisté, kolik vojáků sloužilo na hranici Římské říše, historici jejich počet odhadují na osm až devět tisíc. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Věda

Zvědavé chobotnice

V současnosti je známo asi 300 druhů chobotnic. Jejich evoluční počátky sahají minimálně do období prvohorního karbonu, tedy do doby asi před 300 miliony let. Téměř všechny druhy jsou masožravé a v poměru k ostatním bezobratlým tvorům obvykle vysoce inteligentní.

U těchto nápadných hlavonožců se dříve žádná velká chytrost nepředpokládala, ale detailnější pozorování nebo i chov v uměle vytvořeném prostředí postupně ukázaly, že některé druhy chobotnic (řád Octopoda) vykazují na poměry bezobratlých živočichů až neuvěřitelně vysokou míru inteligence. Chobotnice například využívají svoji schopnost měnit barvu a texturu povrchu těla, aby ukázaly své emoční rozpoložení. Potápěči dále tvrdí, že chobotnice často koukají člověku zpříma do očí a když nemají strach, natáhnou chapadlo a dotknou se například lidské ruky nebo si dokonce se zájmem prohlížejí a chapadly zkoumají předměty, které jim jsou potápěčem nabízeny. Ačkoliv je těžké hodnotu inteligence u těchto měkkýšů jakkoliv měřit, její projevy jsou nepopiratelné. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vojenský tábor Milovice v roce 1910. (foto: Wikimedia Commons, Brück & Sohn Kunstverlag MeißenCC0 1.0)

Historie

Některé hvězdy ve vesmíru nesvítí stále stejně jasně. (ilustrace: University of SydneyCC0)

Vesmír

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907