Vesmírný teleskop Jamese Webba by měl zkoumat tajemství hnědých trpaslíků

08.01.2018 - Stanislav Mihulka

Do vesmíru se chystá teleskop Jamese Webba. Přinese spoustu nových objevů, například o hnědých trpaslících

NGC 1333 - Hvězdokupa NGC 1333 je domovem spousty hnědých trpaslíků
NGC 1333 - Hvězdokupa NGC 1333 je domovem spousty hnědých trpaslíků

Reklama

Hnědí trpaslíci jsou zvláštní vesmírná tělesa. Nejsou to ani hvězdy, ani planety. Jejich existence byla potvrzena v roce 1995 a od té doby jsme jich objevili velké množství. Přesto stále nevíme například to, jak vlastně hnědí trpaslíci vznikají.

Vznikají hnědí trpaslíci jako hvězdy, tedy zhroucením mračna kosmického plynu? Anebo jako planety, postupným slepováním materiálu v protoplanetárním disku? Někteří hnědí trpaslíci jsou ve společnosti hvězd, jiní se zase pohybují vesmírem osamoceně.

James Webb se zaměří i na hnědé trpaslíky

S výzkumem záhad hnědých trpaslíků teď vědcům velmi pomůže vesmírný teleskop Jamese Webba, který by se měl v dohledné době objevit ve vesmíru a spustit svá pozorování. Bude se na tom podílet hned několik vědeckých týmů.

TIP: Hnědí trpaslíci mají silná magnetická pole: Stejně jako pravé hvězdy

Étienne Artigau z kanadské univerzity Université de Montréal a jeho tým si brousí zuby na výzkum hnědého trpaslíka SIMP0136. Je to lehký, mladý a osamocený hnědý trpaslík, jeden z nejbližších našemu Slunci. Vědci už dříve zjistili, že má atmosféru s oblaky. Artigau a spol. by rádi pomocí Webbova teleskopu prozkoumali například to, z jakých chemických prvků a sloučenin se tato oblaka skládají.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA / Webb Telescope

  • Zdroj fotografií: NASA/CXC/JPL

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907