Vězení a pokuta: Útočící papoušek vyšel chovatele pořádně draho

Tchajwanskému chovateli hrozí vysoká pokuta a pobyt za mřížemi poté, co jeho papoušek vážně zranil běžce v parku

03.02.2023 - Martin ReichmanBlíže neupřesněný tchajwanský park v Tchaj-nanu se stal v červenci 2020 dějištěm bizarního incidentu. Na běžce zde zaútočil papoušek ara a způsobil mu vážná zranění. Pan Huang, který je podle tchajwanských médií majitelem agresivního opeřence, vyrazil do parku proto, aby zde vyvenčil své dva papoušky. Park je ale zároveň častým cílem rekreačních sportovců. 

K nešťastnému incidentu došlo ve chvíli, kdy se jeden z papoušků pana Huanga usadil na zádech běžce a začal divoce mávat křídly. Vyděšený běžec si při pádu způsobil vážná poranění, včetně vykloubení kyčelního kloubu a zlomeniny pánve, což si vyžádalo hospitalizaci a dlouhou dobu rekonvalescence. Poškozený muž, který se živí jako plastický chirurg, zažaloval pana Huanga o náhradu vzniklé škody. Vedle ušlého zisku a nákladů na léčení, si místnímu soudci stěžoval i na přetrvávající následky a nectlivost v nohou.

TIP: Příliš pevné objetí: Číňanka zažalovala kolegu, který jí objetím zlomil tři žebra

Místní soudce na konci loňského roku rozhodl, že zranění plastického chirurga způsobil svou nedbalostí pan Huang a odsoudil jej ke dvěma měsícům vězení a pokutě 3,04 milionu tchajwanských dolarů (přibližně 2,2 milionu korun). Vzhledem k velikosti papouška – čtyřicet centimetrů na výšku a šedesáticentimetrovému rozpětí křídel – označil soudce ptáka za velké zvíře, což jeho majiteli ukládá povinnost činit taková opatření, aby k podobným nehodám nedocházelo. Podle majitele papouška je navrhovaná kompenzace příliš vysoká a hodlá se proti rozsudku odvolat.


Další články v sekci