Vězení a pokuta: Útočící papoušek vyšel chovatele pořádně draho

03.02.2023 - Martin Reichman

Tchajwanskému chovateli hrozí vysoká pokuta a pobyt za mřížemi poté, co jeho papoušek vážně zranil běžce v parku

<p>Arové jsou velcí papoušci, mohou měřit až 90 cm a vážit až 1,5 kilogramu. <em>(ilustrační foto: Pixabay, CC0)</em></p>

Arové jsou velcí papoušci, mohou měřit až 90 cm a vážit až 1,5 kilogramu. (ilustrační foto: Pixabay, CC0)


Reklama

Blíže neupřesněný tchajwanský park v Tchaj-nanu se stal v červenci 2020 dějištěm bizarního incidentu. Na běžce zde zaútočil papoušek ara a způsobil mu vážná zranění. Pan Huang, který je podle tchajwanských médií majitelem agresivního opeřence, vyrazil do parku proto, aby zde vyvenčil své dva papoušky. Park je ale zároveň častým cílem rekreačních sportovců. 

K nešťastnému incidentu došlo ve chvíli, kdy se jeden z papoušků pana Huanga usadil na zádech běžce a začal divoce mávat křídly. Vyděšený běžec si při pádu způsobil vážná poranění, včetně vykloubení kyčelního kloubu a zlomeniny pánve, což si vyžádalo hospitalizaci a dlouhou dobu rekonvalescence. Poškozený muž, který se živí jako plastický chirurg, zažaloval pana Huanga o náhradu vzniklé škody. Vedle ušlého zisku a nákladů na léčení, si místnímu soudci stěžoval i na přetrvávající následky a nectlivost v nohou.

TIP: Příliš pevné objetí: Číňanka zažalovala kolegu, který jí objetím zlomil tři žebra

Místní soudce na konci loňského roku rozhodl, že zranění plastického chirurga způsobil svou nedbalostí pan Huang a odsoudil jej ke dvěma měsícům vězení a pokutě 3,04 milionu tchajwanských dolarů (přibližně 2,2 milionu korun). Vzhledem k velikosti papouška – čtyřicet centimetrů na výšku a šedesáticentimetrovému rozpětí křídel – označil soudce ptáka za velké zvíře, což jeho majiteli ukládá povinnost činit taková opatření, aby k podobným nehodám nedocházelo. Podle majitele papouška je navrhovaná kompenzace příliš vysoká a hodlá se proti rozsudku odvolat.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907