Virus zika: Bát by se neměly ženy, ale především muži

02.11.2016 - Stanislav Mihulka

Virus zika, který děsí nastávající matky, může představovat velkou hrozbu i pro mužskou plodnost

Zika v samci -<p>Částice viru zika na spermiích ve varlatech myšáka</p>
Zika v samci -

Částice viru zika na spermiích ve varlatech myšáka


Reklama

Ještě před pár let téměř neznámý virus zika nedávno vzbudil velkou pozornost, když se objevilo podezření, že může závažně poškodit mozek nenarozených lidských dětí. Od té doby se mají těhotné ženy před tímto virem na pozoru. Vědci teď ale zjistili, že by se viru zika měli obávat spíše muži než ženy. Infekce virem zika totiž závažně zasahuje pohlavní soustavu samců.

Mužská plodnost v ohrožení

Myšákům experimentálně nakaženým tímto virem se velmi nápadně scvrkla varlata, poklesla u nich hladina pohlavních hormonů a snížila se jejich plodnost. Takový myšák má teď mnohem nižší šanci, že svou myší partnerku přivede do jiného stavu.

TIP: Obavy v tropické Asii: Virus zika se šíří v Singapuru více, než se čekalo

Pokud jde o lidi, tak víme, že virus zika přetrvává ve spermatu mužů dlouhé měsíce. Odborníci zatím netuší, jestli virus zika ovlivňuje muže podobně jako myšáky. U myšáků je toto poškození každopádně dlouhodobé a možná i trvalé. Lékaři se teď pustí do výzkumu viru zika ještě usilovněji, i když sledovat mužskou neplodnost je prý velmi komplikované.

  • Zdroj textu:

    Washington University in St. Louis, Nature

  • Zdroj fotografií: Prabagaran Esakky / Eric Young

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky s mamuty před stavbou nového letiště v Santa Lucíi.

Věda

Kuba říká…

Američané jsou přesvědčení, že hra „Simon říká patří k jejich kulturnímu dědictví. A Angličané kontrují, že rozhodně vznikla u nich. Jasně se v ní přece hovoří o muži jménem Simon de Montfort, který v bitvě u Lewes v roce 1264 polapil krále Jindřicha III. i jeho syna, a proto „vydával rozkazy celé zemi“. Po nějaký čas tehdy platilo, že co říká Simon, má stejnou váhu jako slova krále.

Nebojte, Britové nemají patent na všechny hloupé hry. Stejný design, při kterém vedoucí postava hry předkládá nejrůznější úkoly ostatním hráčům a ti je musí plnit (ovšem jen za předpokladu, „že to říká Simon“, jinak by je to diskvalifikovalo), je totiž důvěrně známý po celém světě. Česká varianta „Kuba říká“ sice nezní zrovna původně, ale turecké Yakup der ki nebo vietnamské Tôi báo už působí vcelku originálně.

Kořeny těchto her totiž sahají rozhodně dál, než aby se daly považovat za důsledek nějaké středověké třenice mezi anglickými barony. Portugalským a norským dětem při této hře rozkazuje Král, španělským Kozel, japonským Kapitán lodě, francouzským Jacques, čínským Učitel a německým Kommando Pimperle.

Historie
Zajímavosti

Výtrysk černé díry systému MAXI J1820+070 na snímku observatoře Chandra

Vesmír

Stroj v dražbě je uchován v dřevěném kufříku a na první pohled připomíná psací stroj. Odhadovaná cena jednoho z mála zachovaných strojů se pohybuje mezi 30 a 40 tisíci eur.

Zajímavosti

Nosorožec černý (Diceros bicornis) – všimněte si protáhlého horního pysku.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907