Vítání Hitlera ve Frýdlantu

12.01.2016 - Redakce Tajemství vesmíru

Sudety po konferenci v Mnichově připadly nacistickému Německu a místní příznivci nacistického vůdce se shromáždili na frýdlantském náměstí, aby svého hrdinu náležitě přivítali.


Reklama

Mnichovský pakt znamenal pro Československo nejen potupu na mezinárodním poli a okleštění hranc, ale také silné omezení obranných schopností země, podkopání ekonomiky a morálky obyvatel. Němcům padly do rukou obranné tvrze, musela být přeorganizována dopravní síť, mnoho výrobních závodů se ocitlo rázem na druhé straně hranic.

Dohoda mocností z konce září ukládala Československu povinnost postoupit území Německu do 10. října, ale většina území přešla pod německou správu dříve, o čmež svědčí i triumfální příjedz německého kancléře Adolfa Hitlera do Frýdlantu 8. října 1938. Když vystoupil na balkón místní radnice. náměstí zaplněné jeho příznivci jej nadšeně zdravilo.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907