Reklama


Vlajková loď NASA pomáhá tvůrcům videoher vytvářet realističtější prostředí

14.08.2018 - Stanislav Mihulka

Satelity sbírají úžasná data o Zemi. Proč je nevyužít ve videoherním průmyslu?

<p>Data satelitu Terra se hodí pro videohry</p>

Data satelitu Terra se hodí pro videohry


Reklama

Vytvořit reálně vyhlížející prostředí pro videohry nebývá snadné. Autorům her pomáhají data NASA, díky nimž mohou vytvořit například hyperrealistická pohoří se zasněženými vrcholky.

18. prosince 1999 se na heliosynchronní oběžnou dráhu kolem Země vypravil americký vědecký satelit Terra. Pro NASA je vlajkovou „lodí“ programu Earth Observing System (EOS), jehož cílem je dlouhodobé pozorování zemského povrchu, biosféry, atmosféry, a také oceánů naší planety.

Data senzoru ASTER

Jedno ze zařízení na palubě Terry, japonský senzor ASTER (Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer), před pár lety našlo nové, v minulosti neobvyklé využití. ASTER pořizuje snímky povrchu Země s vysokým rozlišením, ve 14 různých pásmech elektromagnetického záření, od viditelného světla až po tepelné infračervené záření. Jeho data využívají tvůrci videoher.

TIP: Satelit NOAA GOES-16 poslal první snímky z detektoru blesků

Známá společnost Electronic Arts (EA) použila data senzoru ASTER k vylepšení realističnosti terénu ve své verzi hry Super Snowcross (SSX). Specialisté Electronic Arts zpracovali data NASA vlastním softwarovým nástrojem Mountain Man, který mají speciálně na tvorbu horského prostředí. Výsledkem byla před pár lety hra, která je oceňovaná mimo jiné i pro dech beroucí hory, v nichž je možné jezdit.

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

HMS Thetis | 1938–1943 | Velká Británie

Britská HMS Thetis je jednou z mála ponorek historie, jejíž osud zahrnuje hned dvě fatální katastrofy. První se odehrála v roce 1939 ještě před nasazením do akce: Během posledních testů se počítalo také s ponorem, manévr se ovšem nedařil. Při hledání příčiny se zjistilo, že do jedné z torpédových komor nenatéká voda, nicméně snaha problém vyřešit vyústila v pohromu – komorou, kterou technici uvolnili, se dovnitř začala nekontrolovatelně valit voda. Ponorka nakonec klesla na dno a 99 ze 104 členů posádky se utopilo nebo udusilo. Stroj se však podařilo vylovit a opět nasadit do akce pod názvem HMS Thunderbolt. Sloužil až do roku 1943, kdy ho nedaleko Sicílie zničily hlubinné nálože italské korvety Cicogna – a tentokrát již smrti na palubě neunikl nikdo. 

Zajímavosti
Revue

Pro humor nezbýval v „Dikobrazu“ v roce 1953 prostor, zato politických hesel a angažovaných článků přibývalo.

Historie

Nedobrou prognózu mají do budoucna velké šelmy a také řada primátů. Orangutani nebo kahau nosatí by však na Borneu mohli přežít, pokud se podaří stávající situaci zvrátit.

Příroda

Velká kulová hvězdokupa v Herkulovi (vlevo) a otevřená hvězdokupa Plejády se již na první pohled liší počtem hvězd

Vesmír

Rakovina děložního čípku a virus HPV

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907