Vlajková loď NASA pomáhá tvůrcům videoher vytvářet realističtější prostředí

14.08.2018 - Stanislav Mihulka

Satelity sbírají úžasná data o Zemi. Proč je nevyužít ve videoherním průmyslu?

<p>Data satelitu Terra se hodí pro videohry</p>

Data satelitu Terra se hodí pro videohry


Reklama

Vytvořit reálně vyhlížející prostředí pro videohry nebývá snadné. Autorům her pomáhají data NASA, díky nimž mohou vytvořit například hyperrealistická pohoří se zasněženými vrcholky.

18. prosince 1999 se na heliosynchronní oběžnou dráhu kolem Země vypravil americký vědecký satelit Terra. Pro NASA je vlajkovou „lodí“ programu Earth Observing System (EOS), jehož cílem je dlouhodobé pozorování zemského povrchu, biosféry, atmosféry, a také oceánů naší planety.

Data senzoru ASTER

Jedno ze zařízení na palubě Terry, japonský senzor ASTER (Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer), před pár lety našlo nové, v minulosti neobvyklé využití. ASTER pořizuje snímky povrchu Země s vysokým rozlišením, ve 14 různých pásmech elektromagnetického záření, od viditelného světla až po tepelné infračervené záření. Jeho data využívají tvůrci videoher.

TIP: Satelit NOAA GOES-16 poslal první snímky z detektoru blesků

Známá společnost Electronic Arts (EA) použila data senzoru ASTER k vylepšení realističnosti terénu ve své verzi hry Super Snowcross (SSX). Specialisté Electronic Arts zpracovali data NASA vlastním softwarovým nástrojem Mountain Man, který mají speciálně na tvorbu horského prostředí. Výsledkem byla před pár lety hra, která je oceňovaná mimo jiné i pro dech beroucí hory, v nichž je možné jezdit.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Alžběta Gabriela Bavorská byla bavorská princezna a později belgická královna. V roce 1900 se provdala za dědice belgického trůnu Alberta I. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Šlechtic první historicky doložené čínské dynastie Šang byl před více než 3 000 lety z nejasných důvodů pohřben se zlatou maskou. (foto: China News ServiceCC0)

Věda
Zajímavosti

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceXCC BY 4.0)

Vesmír

Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14CC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907