Volno na Štědrý den: V Evropě spíše výjimka

23.12.2016 - Martin Reichman

Pokud vám přijde samozřejmé, že je Štědrý den státem uznaný svátek a většina z nás tak nemusí do práce, vězte, že v Evropě ale i na světě jde spíše o výjimku


Reklama

Štědrý den jako státem uznaný svátek je v našem kalendáři až od roku 1990, a kromě České republiky je 24. prosinec dnem volna ještě v 11 zemích Evropy a 3 dalších zemích ve světě.

Samotný Štědrý den není součástí Vánoc ani podle křesťanských církví, jde o poslední den adventu, ve kterém vrcholí přípravy na Vánoce. Dříve byl tento den dnem nařízeného přísného půstu, což někteří katolíci dodnes dodržují, byť to již církev nestanovuje jako povinnost. Odtud pochází i řada zvyklostí, jako jsou pověsti o zlatém prasátku, které měly zpříjemnit půst dětem, či postní složení štědrovečerní večeře, kterou se po západu Slunce (respektive po objevení první hvězdy) začínají vánoční oslavy. 

Následující půlnoční mše je pozůstatkem noční vigilie, bdění, které původně předcházelo všem významným křesťanským svátkům.

Samotné vánoční svátky začínají dnem narození Páně 25. prosince, (Boží hod vánoční), 26. prosince se slaví svátek sv. Štěpána prvomučedníka.

Země, ve kterých je Štědrý den státem uznaný svátek:

Bulharsko• Litva
Česká republikaLotyšsko
DánskoNigérie
EstonskoPortugalsko
FilipínySlovensko
FinskoŠvédsko 
IslandVenezuela
Kypr  

Reklama

  • Zdroj textu:

    Wikipedia, officeholidays.com

  • Zdroj fotografií: 100+1 zahraničních zajímavostí

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907