Vykopávky v dávném čínském městě odhalily pyramidu s lidskými oběťmi

28.08.2018 - Stanislav Mihulka

Ztracené město staré 4300 let s mohutnou stupňovitou pyramidou a pozůstatky lidských obětí. To jsou jen některé z čerstvých objevů ze severní Číny


Reklama

V prefektuře Jü-lin, která se nachází v čínské provincii Šen-si, na jižní hranici Vnitřního Mongolska, archeologové odkryli 4 300 let staré město obklopené dvojitými hradbami s branami a věžemi, kterému vévodí 70 metrů vysoká pyramida. Původní jméno neolitického města není známé, dnes mu říkají Shimao, a rozkládá se na ploše zhruba 400 hektarů.

Domov barbarů

Archeologové ve městě objevili množství lidských lebek, které podle všeho sloužily jako rituální oběti. Analýzy těchto lidských pozůstatků ukazují, že zřejmě šlo o zajatce z okolních kmenů. V městských zdech jsou vložené drahokamy, například jadeit, zřejmě kvůli spirituální ochraně. Vnitřní hradby jsou pomalované geometrickými vzory.

TIP: Svědectví lebek: Ve středověké Anglii bylo nejvíce násilí přímo v Londýně

Shimao leží v oblasti, kam čínská historie umísťuje domov „barbarů“. Ve své době to ale muselo být velmi významné centrum. Jde o největší sídlo s hradbami své doby a také jedno z největších městských sídel tehdejšího světa vůbec. Objev takového sídla v neolitické Číně podle odborníků značně mění náš pohled na to, jak vznikla čínská civilizace.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907