Vykopávky v dávném čínském městě odhalily pyramidu s lidskými oběťmi

28.08.2018 - Stanislav Mihulka

Ztracené město staré 4300 let s mohutnou stupňovitou pyramidou a pozůstatky lidských obětí. To jsou jen některé z čerstvých objevů ze severní Číny


Reklama

V prefektuře Jü-lin, která se nachází v čínské provincii Šen-si, na jižní hranici Vnitřního Mongolska, archeologové odkryli 4 300 let staré město obklopené dvojitými hradbami s branami a věžemi, kterému vévodí 70 metrů vysoká pyramida. Původní jméno neolitického města není známé, dnes mu říkají Shimao, a rozkládá se na ploše zhruba 400 hektarů.

Domov barbarů

Archeologové ve městě objevili množství lidských lebek, které podle všeho sloužily jako rituální oběti. Analýzy těchto lidských pozůstatků ukazují, že zřejmě šlo o zajatce z okolních kmenů. V městských zdech jsou vložené drahokamy, například jadeit, zřejmě kvůli spirituální ochraně. Vnitřní hradby jsou pomalované geometrickými vzory.

TIP: Svědectví lebek: Ve středověké Anglii bylo nejvíce násilí přímo v Londýně

Shimao leží v oblasti, kam čínská historie umísťuje domov „barbarů“. Ve své době to ale muselo být velmi významné centrum. Jde o největší sídlo s hradbami své doby a také jedno z největších městských sídel tehdejšího světa vůbec. Objev takového sídla v neolitické Číně podle odborníků značně mění náš pohled na to, jak vznikla čínská civilizace.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907