Vykopávky v dávném čínském městě odhalily pyramidu s lidskými oběťmi

28.08.2018 - Stanislav Mihulka

Ztracené město staré 4300 let s mohutnou stupňovitou pyramidou a pozůstatky lidských obětí. To jsou jen některé z čerstvých objevů ze severní Číny


Reklama

V prefektuře Jü-lin, která se nachází v čínské provincii Šen-si, na jižní hranici Vnitřního Mongolska, archeologové odkryli 4 300 let staré město obklopené dvojitými hradbami s branami a věžemi, kterému vévodí 70 metrů vysoká pyramida. Původní jméno neolitického města není známé, dnes mu říkají Shimao, a rozkládá se na ploše zhruba 400 hektarů.

Domov barbarů

Archeologové ve městě objevili množství lidských lebek, které podle všeho sloužily jako rituální oběti. Analýzy těchto lidských pozůstatků ukazují, že zřejmě šlo o zajatce z okolních kmenů. V městských zdech jsou vložené drahokamy, například jadeit, zřejmě kvůli spirituální ochraně. Vnitřní hradby jsou pomalované geometrickými vzory.

TIP: Svědectví lebek: Ve středověké Anglii bylo nejvíce násilí přímo v Londýně

Shimao leží v oblasti, kam čínská historie umísťuje domov „barbarů“. Ve své době to ale muselo být velmi významné centrum. Jde o největší sídlo s hradbami své doby a také jedno z největších městských sídel tehdejšího světa vůbec. Objev takového sídla v neolitické Číně podle odborníků značně mění náš pohled na to, jak vznikla čínská civilizace.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Policie kontroluje, zda u sebe místní nenosí zbraně. Akce se však odehrává s „požehnáním“ gangů.

Zajímavosti

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907