Vynalezli arabské číslice skutečně Arabové?

23.09.2016 - Kateřina Vašků

Číslice, které dnes používáme, známe pod názvem arabské. Správnější by ale bylo říkat jim číslice, které nám přinesli Arabové

Arabský a evropský tvar číslic na dopravní značce -<p>První zmínky o arabských číslech byly nalezeny na západě Evropy v dokumentech Codex Vigilanus v roce 976.</p>
Arabský a evropský tvar číslic na dopravní značce -

První zmínky o arabských číslech byly nalezeny na západě Evropy v dokumentech Codex Vigilanus v roce 976.


Reklama

Navzdory svému dnešnímu názvu arabské číslice 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 0 skutečně nespatřily světlo světa v arabských zemích. Jejich domovem se stala Indie, kde se desítková soustava užívající nulu rozšířila kolem roku 700 – proto se někdy označují také jako hindské, případně hindsko-arabské. Znaky pro hindské číslice se vyvinuly z číslic písma bráhmí, jejichž používání dokládají už buddhistické nápisy z doby okolo roku 300 př. n. l. 

Pravdou však zůstává, že díky arabským matematikům se novinka dostala do Evropy. Přispělo k tomu zejména rozšíření matematického traktátu arabského učence Al-Chorezmího z 9. století, jenž byl v polovině 12. století přeložen do latiny pod názvem Algorithmi de numero indorum (Počítání s indickými číslicemi).

V Evropě znamenalo přijetí arabských číslic rozchod s předchozími metodami počtů s římskými číslicemi a vydláždilo cestu budoucímu rozvoji algebry. Mimochodem – samotný výraz „algebra“ pochází z arabštiny a právě Al-Chorezmí jako první algebru chápal coby samostatnou matematickou disciplínu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Milan Obrenović II. (1819–1839)

26 dnů srbským králem

Princ Milan Obrenović byl srbským knížetem a coby nejstarší syn v rodu měl garantováno dědictví koruny. Jenže když na konci června roku 1839 srbský král (a jeho otec) Miloš Obrenović abdikuje, prodělává princ těžký zápal plic. Blouzní v horečkách a trpí zimnicí, vůbec netuší, co se kolem něj děje. Nepostřehne ani to, že už je vlastně panovníkem. Po šestadvaceti dnech od svého čestného jmenování umírá, aniž by podepsal jediný dokument nebo list. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907