Vzácný nález: Jantar z Barmy ukrýval ptáče staré 100 milionů let

12.06.2017 - Stanislav Mihulka

Fosilní ptáče z jantaru je nejlepším objevem z velké skupiny vyhynulých druhohorních ptáků

Ptáče v jantaru -<p>Fosilie dávného ptáka v jantaru je nejlepší svého druhu</p>
Ptáče v jantaru -

Fosilie dávného ptáka v jantaru je nejlepší svého druhu


Reklama

V jantaru, který pochází ze severní Barmy nebo též Myanmaru se skvěle zachovala fosilie ptáčete. Mládě uvízlo v pryskyřici dávného stromu asi před 98 miliony let.

Ptáče v jantaru náleží do skupiny enantiornitidů, což řecky znamená protiptáci. Byla to velká skupina ptáků, kteří žili ve druhohorách po celé období křídy a vymřeli společně s velkými dinosaury na konci křídy, před 65 miliony let. Často měli ještě zubaté zobáky a drápy na křídlech, jejich fosilie se ale obvykle nacházejí velice neúplné.

TIP: Někteří druhohorní dinosauři byli opeření. Mohli ale létat?

Vědci jsou z ptáčete v jantaru nadšeni, protože je to nejvíce kompletní fosilie této vyhynulé skupiny ptáků, jakou jsme kdy objevili. V jantaru ještě nejspíš najdeme spoustu zajímavých věcí.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science, Gondwana Research

  • Zdroj fotografií: Lida Xing

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907