Vzácný výtisk knihy o Harrym Potterovi se prodal za téměř milion korun

02.08.2019 - Zuzana Rychlá

Za 34 200 liber se během středeční dražby v Británii prodal vzácný výtisk prvního dílu knižní série o mladém čaroději Harrym Potterovi. Dosavadní majitel jej před 20 lety koupil za jedinou libru.


Reklama

O sběratelský kousek usilovali zájemci z celého světa, nakonec ale uspěl nejmenovaný britský sběratel. Zvítězil s nabídkou 28 500 liber, s různými poplatky ale za knihu zaplatil celkem 34 200 liber (v přepočtu zhruba 965 tisíc Kč). Šlo o jeden z 500 kusů, které tvořily první vydání knihy Harry Potter a kámen mudrců z roku 1997.

Tyto dnes velmi ceněné výtisky lze rozpoznat podle dvou typografických nedostatků: Na zadní obálce je v názvu díla pravopisná chyba a na straně 53 je v seznamu čarodějnického vybavení dvakrát uvedena položka „jedna kouzelnická hůlka“.

Poklad z výprodeje

„Většina knížek z toho prvního vydání putovala do škol a knihoven. Jsou extrémně vzácné,“ uvedl Jim Spencer z aukční síně Hansons. Předchozí majitel čerstvě vydraženého výtisku jej zakoupil při výprodeji v knihovně u svého bydliště. „Koupil jsem ji společně se třemi nebo čtyřmi dalšími jako čtení na dovolenou asi před 20 lety. Tehdy jsem se nad tím nijak nezamýšlel. Knížku jsem přečetl, vlastně jsem přečetl celou sérii o Harrym Potterovi, pak jsem ji na léta odložil do skříňky,“ uvedl zástupce aukční síně..

TIP: Poklad z blešího trhu: Fotka za 10 dolarů může sběrateli vynést miliony

„Když náš klient tu knihu před lety koupil za jednu libru, nikdo si neuvědomoval, jak obrovský globální dopad budou příběhy o Harrym Potterovi mít,“ řekl Spencer. Podle Hansons už se letos jeden z původních výtisků prvního dílu prodal za 28 000 liber, jiný, podepsaný autorkou J. K. Rowlingovou, dokonce za 68 000 liber.

  • Zdroj textu:

    CNN, ČTK

  • Zdroj fotografií: Hansons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkový pohled na triéru plnou lidí. Všimněte si, jak málo prostoru mají veslaři kolem sebe.

Zajímavosti

Šťáva z granátového jablka je nejen chutná, ale i zdravá. Zvláště pak pro novorozence.

Věda

Idylicky průzračná voda jezera, které je podle objemu vody desátým největším jezerem světa.

Příroda

Vizualizace systému Beta Pictoris.

Vesmír

Koutník jedovatý (Loxosceles reclusa) se rád zdržuje v domácnostech. Ačkoli není agresivní, může mít jeho kousnutí vážné následky.

Revue

Zvěsti se ve vesnických hospodách šířily prostřednictvím letáků, ale také díky očitým svědkům, kteří se neváhali o zážitky podělit.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907