Z hurikánu Harvey napršelo tolik vody, že došlo k poklesu zemské kůry

19.09.2017 - Stanislav Mihulka

Pohyb hurikánu Harvey byl extrémně pomalý a přinesl extrémní množství vody, které dokázalo pohnout zemskou kůrou

Harvey -<p>Nedávný hurikán Harvey na snímku z Mezinárodní vesmírné stanice</p>
Harvey -

Nedávný hurikán Harvey na snímku z Mezinárodní vesmírné stanice


Reklama

Zatím vše nasvědčuje tomu, že hurikán Harvey bude jednou z nejdražších přírodních katastrof v dosavadní americké historii. Jeho ničivost se projevila především v tom, že se pohyboval extrémně pomalu a obsahoval neobvykle velké množství vody.

Výsledkem je, že z hurikánu Harvey na Spojené státy napršelo celkem asi 125 bilionů litrů vody, z toho velká část v Texasu. Je to asi čtyřikrát více, než kolik napršelo vody ze slavného hurikánu Katrina, který v roce 2005 zpustošil okolí New Orleans.

TIP: Mravenci evakuují zaplavený Houston na plovoucích ostrovech z vlastních těl

Badatelé zjistili, že v texaském Houstonu a širokém okolí napršelo tolik vody, že zemská kůra v této oblasti poklesla asi o 2 centimetry. Tento pokles poté trval několik dní, než hlavní masa vody odtekla do oceánu. Pokles o 2 centimetry nezní na první pohled dramaticky, ale pohnout zemskou kůrou o takovou vzdálenost, to už chce pořádnou váhu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Atlantic

  • Zdroj fotografií: Randy Bresnik / NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907