Z hurikánu Harvey napršelo tolik vody, že došlo k poklesu zemské kůry

19.09.2017 - Stanislav Mihulka

Pohyb hurikánu Harvey byl extrémně pomalý a přinesl extrémní množství vody, které dokázalo pohnout zemskou kůrou

Harvey -<p>Nedávný hurikán Harvey na snímku z Mezinárodní vesmírné stanice</p>
Harvey -

Nedávný hurikán Harvey na snímku z Mezinárodní vesmírné stanice


Reklama

Zatím vše nasvědčuje tomu, že hurikán Harvey bude jednou z nejdražších přírodních katastrof v dosavadní americké historii. Jeho ničivost se projevila především v tom, že se pohyboval extrémně pomalu a obsahoval neobvykle velké množství vody.

Výsledkem je, že z hurikánu Harvey na Spojené státy napršelo celkem asi 125 bilionů litrů vody, z toho velká část v Texasu. Je to asi čtyřikrát více, než kolik napršelo vody ze slavného hurikánu Katrina, který v roce 2005 zpustošil okolí New Orleans.

TIP: Mravenci evakuují zaplavený Houston na plovoucích ostrovech z vlastních těl

Badatelé zjistili, že v texaském Houstonu a širokém okolí napršelo tolik vody, že zemská kůra v této oblasti poklesla asi o 2 centimetry. Tento pokles poté trval několik dní, než hlavní masa vody odtekla do oceánu. Pokles o 2 centimetry nezní na první pohled dramaticky, ale pohnout zemskou kůrou o takovou vzdálenost, to už chce pořádnou váhu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Atlantic

  • Zdroj fotografií: Randy Bresnik / NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907