Z New Yorku do Los Angeles: Legendární závod Cannonball zná nové rekordmany

14.04.2020 - Martin Reichman

Šílený automobilový závod od jednoho pobřeží USA k druhému zná nové rekordmany. K rekordnímu času dopomohly pandemií vyprázdněné silnice


Reklama

Historie rekordních jízd mezi východem a západem USA má více než stoletou tradici. Vše započal v roce 1915 Erwin Baker, který na motorce absolvoval 4 480 kilometrů dlouhou trasu za 11 dnů. Skutečného rozmachu se ale Cannonball Run, jak bývá závod označovaný, dočkal až v 70. letech minulého století.

Závod je odjakživa spojený s porušováním předpisů a jeho účastníci si rozhodně nedělají starosti s rychlostními limity. Cílem je za běžného provozu v co nejkratším čase přejet napříč USA od jednoho oceánu k druhému. Posádka upraveného Audi A8 zvládla trasu napříč Spojenými státy za 26 hodin a 38 minut, čímž překonala zápis z loňského listopadu o 47 minut.

TIP: Šílenci na kolech: Příští zastávkou divokého klání cyklokurýrů bude New York

Nový rekord sebou ale nese pachuť nesportovního chování. Vyprázdněné silnice v době pandemie koronaviru totiž závodníkům přihrály takřka ideální podmínky. Úroveň provozu klesla v některých velkých městech v USA o více než 90 procent a zhruba poloviční provoz panuje i v provozu na dálnicích. Do karet závodníkům jistě také hrála skutečnost, že v době mimořádných opatření má policie jiné starosti než hlídat blázny na dálnicích.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2019 využilo průplav přes pět tisíc tankerů a podobný počet dalších nákladních lodí.

Cestování
Revue

Jupiterův měsíc Ganymed. Podle vědců se na jeho povrchu nachází největší známý impaktní kráter ve Sluneční soustavě.

Vesmír

Tasmánský čert, ďábel medvědovitý

Věda

Duby patří k dlouhověkým stromům, které od nepaměti podněcovaly lidskou fantazii. Při jejich košaté mohutnosti se není čemu divit (Foto: Shutterstock)

Příroda

Karel IV. se synem Václavem a synovcem Joštem

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907