Z New Yorku do Los Angeles: Legendární závod Cannonball zná nové rekordmany

14.04.2020 - Martin Reichman

Šílený automobilový závod od jednoho pobřeží USA k druhému zná nové rekordmany. K rekordnímu času dopomohly pandemií vyprázdněné silnice


Reklama

Historie rekordních jízd mezi východem a západem USA má více než stoletou tradici. Vše započal v roce 1915 Erwin Baker, který na motorce absolvoval 4 480 kilometrů dlouhou trasu za 11 dnů. Skutečného rozmachu se ale Cannonball Run, jak bývá závod označovaný, dočkal až v 70. letech minulého století.

Závod je odjakživa spojený s porušováním předpisů a jeho účastníci si rozhodně nedělají starosti s rychlostními limity. Cílem je za běžného provozu v co nejkratším čase přejet napříč USA od jednoho oceánu k druhému. Posádka upraveného Audi A8 zvládla trasu napříč Spojenými státy za 26 hodin a 38 minut, čímž překonala zápis z loňského listopadu o 47 minut.

TIP: Šílenci na kolech: Příští zastávkou divokého klání cyklokurýrů bude New York

Nový rekord sebou ale nese pachuť nesportovního chování. Vyprázdněné silnice v době pandemie koronaviru totiž závodníkům přihrály takřka ideální podmínky. Úroveň provozu klesla v některých velkých městech v USA o více než 90 procent a zhruba poloviční provoz panuje i v provozu na dálnicích. Do karet závodníkům jistě také hrála skutečnost, že v době mimořádných opatření má policie jiné starosti než hlídat blázny na dálnicích.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Viktor Emanuel II. se svou milenkou a druhou manželkou Rózou Vercellanovou. Ve výřezu jeho první žena Adelheid Rakouská.

Historie

Možnost pozorovat gorily na mýtinách, kam vycházejí hledat svoji oblíbenou potravu – vodní rostliny, je velmi vzácná.

Příroda

Většina mikroplastů v Arktidě původně pochází z praček na kontinentech kolem Atlantiku

Věda

Tzv. Brockenský přízrak poprvé popsal v roce 1780 německý vědec a teolog Johann Silberschlag. Objevil ho při letu balónem nad horou Brocken v německém pohoří Harz.

Revue

Mapa vznikla složením dat z několika družic měřících koncentrace aerosolu v atmosféře. Množství pevných či kapalných částeček ve vzduchu se určuje na základě změn viditelného a infračerveného světla.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907