Za hranice v maškaře: Proč Jára Kohout prchal z vlasti v převleku?

05.02.2018 - Martin Nekola

Útěk oblíbeného komika Járy Kohouta na západ měl nečekaný průběh. Přes hranice utíkal v kostýmu kohouta

Jára Kohout -<p>O přestávce, oblečen do kostýmu kohouta, se nenápadně vytratil ze zákulisí</p>
Jára Kohout -

O přestávce, oblečen do kostýmu kohouta, se nenápadně vytratil ze zákulisí


Reklama

Tisíce lidí opustily republiku kvůli rudé totalitě a po těžkém mezidobí v uprchlických táborech se usídlily na Západě. V emigraci na druhém konci světa začali nový život, dokázali se zde prosadit, a přitom stále na dálku bojovali za návrat demokracie a svobody do vlasti, z níž byli nuceni odejít. 

Jak na západ

Útěky skrz železnou oponu měly mnoho podob. Cesta za svobodou vedla skrz šumavské lesy, skrýše v automobilech, lodích a mezinárodních rychlících, skrz únosy letadel nebo konstrukce vlastních vznášedel a obrněných vozů, které by překonaly hranici. Lidé vymýšleli všemožné důmyslné způsoby, jak uniknout pohraničníkům a dostat se „přes kopečky“.

Opravdu stylový útěk se vydařil oblíbenému divadelnímu a filmovému komikovi Járovi Kohoutovi. Na podzim 1948 se domluvil s převaděčem, aby celou rodinu dostal do bezpečí. Zaplatil vysokou cenu 150 tisíc korun a navíc musel sehrát asi nejnebezpečnější představení své dlouhé kariéry. Přihlásil se úřadům s nabídkou, že dobrovolně přijede se zábavným pásmem rozptýlit pohraničníky do Aše.

Rozhodující okamžik nastal 2. října večer. Ašský sál Střelnice byl plný dělníků z místní textilky, ale také pohraničníků a esenbáků. Všichni se těšili na Kohoutovy fórky a grimasy. Opravdu nezklamal. Hned v prvním čísle vplul na zhasnuté jeviště v noční košili a čapkou se střapcem, v ruce zapálenou svíčku. Několikrát zašeptal směrem k publiku: „Já fouknu! Já fouknu!“ Lidé řvali smíchy a vybízeli, ať foukne. A on fouknul.

Kohout na druhou

O přestávce, oblečen do kostýmu kohouta, se nenápadně vytratil ze zákulisí a v doprovodu převaděče se blížil tmou k hranici. Manželku a tři dcery již předtím ukryl jiný pomocník v nedalekém prvorepublikovém bunkru, kde čekali na hlavu rodiny. Komik si nechával kohoutí maškaru, aby mohl tvrdit, že se zbláznil, kdyby plán selhal a byl zadržen. V dáli zaslechli hluk a motocykly. Uniformované osazenstvo sálu zjistilo, že jim hvězda upláchla pod nosem. Kohoutovi zůstali schováni přes hodinu v bunkru a když nastal klid, rozeběhli se směrem k Německu.

TIP: A spadla železná opona: Vznik pohraniční stráže Československa

Co naplat, že se z převaděčů vyklubali lumpové, kteří uprchlíkům v nestřežené chvíli ukradli všechna zavazadla. Dostali se do bezpečí a to bylo hlavní.

Jára Kohout v exilu navázal na předchozí úspěchy. Působil v New Yorku jako autor humoristických pořadů pro Rádio svobodná Evropa a jako téměř devadesátiletý čiperný chlapík se po převratu vrátil do Československa.    

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti

  • Zdroj fotografií: archiv autoraDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907