Reklama


Za hranice v maškaře: Proč Jára Kohout prchal z vlasti v převleku?

05.02.2018 - Martin Nekola

Útěk oblíbeného komika Járy Kohouta na západ měl nečekaný průběh. Přes hranice utíkal v kostýmu kohouta

Jára Kohout -<p>O přestávce, oblečen do kostýmu kohouta, se nenápadně vytratil ze zákulisí</p>
Jára Kohout -

O přestávce, oblečen do kostýmu kohouta, se nenápadně vytratil ze zákulisí


Reklama

Tisíce lidí opustily republiku kvůli rudé totalitě a po těžkém mezidobí v uprchlických táborech se usídlily na Západě. V emigraci na druhém konci světa začali nový život, dokázali se zde prosadit, a přitom stále na dálku bojovali za návrat demokracie a svobody do vlasti, z níž byli nuceni odejít. 

Jak na západ

Útěky skrz železnou oponu měly mnoho podob. Cesta za svobodou vedla skrz šumavské lesy, skrýše v automobilech, lodích a mezinárodních rychlících, skrz únosy letadel nebo konstrukce vlastních vznášedel a obrněných vozů, které by překonaly hranici. Lidé vymýšleli všemožné důmyslné způsoby, jak uniknout pohraničníkům a dostat se „přes kopečky“.

Opravdu stylový útěk se vydařil oblíbenému divadelnímu a filmovému komikovi Járovi Kohoutovi. Na podzim 1948 se domluvil s převaděčem, aby celou rodinu dostal do bezpečí. Zaplatil vysokou cenu 150 tisíc korun a navíc musel sehrát asi nejnebezpečnější představení své dlouhé kariéry. Přihlásil se úřadům s nabídkou, že dobrovolně přijede se zábavným pásmem rozptýlit pohraničníky do Aše.

Rozhodující okamžik nastal 2. října večer. Ašský sál Střelnice byl plný dělníků z místní textilky, ale také pohraničníků a esenbáků. Všichni se těšili na Kohoutovy fórky a grimasy. Opravdu nezklamal. Hned v prvním čísle vplul na zhasnuté jeviště v noční košili a čapkou se střapcem, v ruce zapálenou svíčku. Několikrát zašeptal směrem k publiku: „Já fouknu! Já fouknu!“ Lidé řvali smíchy a vybízeli, ať foukne. A on fouknul.

Kohout na druhou

O přestávce, oblečen do kostýmu kohouta, se nenápadně vytratil ze zákulisí a v doprovodu převaděče se blížil tmou k hranici. Manželku a tři dcery již předtím ukryl jiný pomocník v nedalekém prvorepublikovém bunkru, kde čekali na hlavu rodiny. Komik si nechával kohoutí maškaru, aby mohl tvrdit, že se zbláznil, kdyby plán selhal a byl zadržen. V dáli zaslechli hluk a motocykly. Uniformované osazenstvo sálu zjistilo, že jim hvězda upláchla pod nosem. Kohoutovi zůstali schováni přes hodinu v bunkru a když nastal klid, rozeběhli se směrem k Německu.

TIP: A spadla železná opona: Vznik pohraniční stráže Československa

Co naplat, že se z převaděčů vyklubali lumpové, kteří uprchlíkům v nestřežené chvíli ukradli všechna zavazadla. Dostali se do bezpečí a to bylo hlavní.

Jára Kohout v exilu navázal na předchozí úspěchy. Působil v New Yorku jako autor humoristických pořadů pro Rádio svobodná Evropa a jako téměř devadesátiletý čiperný chlapík se po převratu vrátil do Československa.    

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti

  • Zdroj fotografií: archiv autora

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Rostovský kreml nechal zbudovat biskup pravoslavné církve jako předobraz nebeského Jeruzaléma.

Cestování

Vzdušný teleskop

Liebherr 11200-9.1
zdvih: 188 m | nosnost: 1 200 t

Devítinápravový Liebherr 11200-9.1 si díky svému osmidílnému výsuvnému rameni vysloužil pozici nejvýkonnějšího teleskopického jeřábu na světě. Složený měří na výšku 16 m, ovšem po vysunutí všech dílů zmíněné číslo vzroste na obdivuhodných 100 m. Speciální špička pak stroji umožňuje zvedat náklad až do závratných 188 m. Vynikající parametry tohoto obra předurčují hlavně ke stavbě větrných elektráren. 

Zajímavosti

Manželé, kteří odstartovali vznik habsburského soustátí.

Historie

Příslušníci 9. pěšího pluku americké armády jedou na tanku M26 vstříc nepříteli, 3. září 1950

Válka

Raketa Falcon 9 se satelity GRACE-FO a Iridium Next před startem

Vesmír
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907