Za střelkou kompasu: Proč se psi před vykonáním potřeby otáčejí dokola?

07.06.2022 - Barbora Jelínková

O tom, že zvířata reagují na magnetické pole Země, existuje nepřeberné množství důkazů. Výjimkou v tomto směru nejsou ani nejlepší přátelé člověka


Reklama

Při venčení většinou nemají majitelé psů problém rozpoznat okamžik, kdy se jejich čtyřnohý mazlíček chystá vyměšovat, neboť se chlupáč nejprve několikrát otočí na místě. Zdánlivě nesmyslné chování má svůj důvod: Psi tak reflexivně synchronizují svou pozici s geomagnetickým polem – alespoň to vyplynulo z dvouleté studie česko-německého týmu zoologů.

TIP: Po magnetických stezkách: Zvířata, která se chovají jako živé kompasy

Podle vědců dokážou psi podobně jako ptáci zemské magnetické pole vnímat a při vykonávání potřeby se nasměrují podle jeho osy. Cílem je lépe se zorientovat při vytváření mentální mapy svého teritoria, kterou si šelmy ohraničují právě pomocí výkalů.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zamyšlený TGM ve slovenských Topoľčiankách na snímku Karla Čapka kolorovaném pro knihu První republika v barvě.

Historie

V tajícím ledu je ukryto množství mikroorganismů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vdala jsem se! 

autor: Wenyuan Kuang | vysoce hodnoceno v kategorii Svatba

Jakmile si svatebčané odbyli v režii Wenyuan Kuanga klasické focení, rozhodli se pro pár poněkud bláznivějších snímků. Do vzduchu měl původně letět ženich, ale nakonec volba fotografa padla na nevěstu. O kulisy se pak postarali veselí přátelé novomanželů a záplava podzimního listí.

Revue

Mimořádně jasná galaxie GLASS-z12 (ve výřezu) na snímku dalekohledu Jamese Webba. Podle vědců tato galaxie existovala již zhruba 350 milionů let po Velkém třesku. (foto: NASA, ESA, CSA, Tommaso Treu (UCLA)CC BY 4.0)

Vesmír

John Bulkeley na palubě torpédového člunu ještě během služby v Pacifiku. (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Válka

Kostel Panny Marie v Areni, v jehož okolí se nachází jeskyně, kde hledá česko--arménský tým sídliště nejstarších doložených vinařů. (foto: Jan Šindelář, CC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907