Za střelkou kompasu: Proč se psi před vykonáním potřeby otáčejí dokola?

07.06.2022 - Barbora Jelínková

O tom, že zvířata reagují na magnetické pole Země, existuje nepřeberné množství důkazů. Výjimkou v tomto směru nejsou ani nejlepší přátelé člověka


Reklama

Při venčení většinou nemají majitelé psů problém rozpoznat okamžik, kdy se jejich čtyřnohý mazlíček chystá vyměšovat, neboť se chlupáč nejprve několikrát otočí na místě. Zdánlivě nesmyslné chování má svůj důvod: Psi tak reflexivně synchronizují svou pozici s geomagnetickým polem – alespoň to vyplynulo z dvouleté studie česko-německého týmu zoologů.

TIP: Po magnetických stezkách: Zvířata, která se chovají jako živé kompasy

Podle vědců dokážou psi podobně jako ptáci zemské magnetické pole vnímat a při vykonávání potřeby se nasměrují podle jeho osy. Cílem je lépe se zorientovat při vytváření mentální mapy svého teritoria, kterou si šelmy ohraničují právě pomocí výkalů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907