Odkud se na Marsu bere metan? Mohl by pocházet z porézních minerálů

10.06.2016 - Stanislav Mihulka

Podle francouzských astrofyziků by metan mohly na Marsu uvolňovat zeolity – materiál, který známe z kočičích podestýlek


Reklama

V roce 2003 vědci zjistili, že se v atmosféře Marsu vyskytuje určité množství metanu. Okamžitě to vzbudilo velký rozruch, neboť na Zemi je metan spojován především s biologickými procesy. Jeho zásoby navíc musí být poměrně velké, neboť metan se v prostředí marsovské atmosféry rychle rozkládá.

TIP: Život na Marsu? Curiosity objevil metan a stopy organických látek

Měření robotické laboratoře NASA Curiosity nedávno potvrdilo, že v atmosféře Marsu doopravdy je jisté množství metanu, které se navíc občas skokově zvýší. Stále ale není jasné, odkud se metan vlastně bere.

Kočičí podestýlka z Marsu

Astrofyzik Olivier Mousis z Observatoře v Marseille a jeho kolegové nyní přišli s jednoduchým vysvětlením. Badatelé tvrdí, že za metan na rudé planetě nejsou zodpovědné žádné organismy, ale zeolity. Jde o porézní minerály vulkanického původu, které vznikají reakcí takzvaných vulkanických skel, tedy amorfních vulkanických hornin, s vodou.

Na Zemi mají díky své unikátní struktuře se spoustou dutinek velmi široké využití. Například milovníci koček je znají jako základní složku mnoha podestýlek, v nichž pohlcují nepříjemné pachy a vlhkost. Na Marsu jsme ještě zeolity neobjevili, prý tam ale s velkou pravděpodobností mohou být.

Pokud se teorie francouzských vědců potvrdí, znamenalo by to, že marsovské zeolity pohltily před miliardami let velké množství metanu, který dodnes velmi pomalu uvolňují.

  • Zdroj textu:

    New Scientist

  • Zdroj fotografií: NASA/Goddard Space Flight Center Scientific Visualization Studio

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Solar Orbiter má panely s rozpětím 18 metrů a váží 1,8 tuny. Na palubě nese deset měřicích přístrojů a okolo Slunce bude obíhat do roku 2027.

Vesmír

Slovenský prezident Jozef Tiso s Adolfem Hitlerem.

Historie

Vyvolávací cena státovky je jeden milion korun. „Odhaduji, že se její cena může vyšplhat až na čtyřnásobek,“ uvádí Aleš Kohout spolumajitel aukční společnosti. Naposledy se ve veřejné nabídce tato bankovka objevila v květnu 1994 a vydražila se za 280 000 Kč. 

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907