Záhada trvá: Co se vlastně stalo na Velikonočním ostrově?

Vyvraždili se obyvatelé Velikonočního ostrova po vykácení všech lesů anebo ne?

18.02.2016 - Stanislav MihulkaVelikonoční ostrov, čili Rapa Nui ve východní Polynésii, je nejizolovanějším obydleným ostrovem světa. Nejbližší lidské osídlení je na ostrově Pitcairn, který je vzdálený od Velikonočního ostrova 2 075 kilometrů.

Odborníci byli dlouhou dobu přesvědčeni, že kolem roku 1600 tehdejší obyvatelé zničili veškeré lesy na ostrově. Pak měl přijít hladomor, bratrovražedná válka a kanibalismus. Velikonoční ostrov bývá uváděn jako exemplární příklad katastrofálního zhroucení životního prostředí a společnosti.

Někteří odborníci se ale na základě historických záznamů a archeologických nálezů domnívají, že obyvatelé ostrova žili celkem v pohodě až do příchodu evropských mořeplavců, po kterém je vyhubily infekční nemoci.

Podle nového výzkumu se také ukazuje, že obsidiánové hroty, hojně nalézané po celém ostrově, ve skutečnosti nesloužily k boji, ale jako praktické nástroje denní potřeby. Historie Velikonočního ostrova možná nebyla tak dramatická a skličující, jak jsme si dosud mysleli.

  • Zdroj textu

    IFL Science, Antiquity

  • Zdroj fotografií

    Ian Sewell, Wikimedia Commons


Další články v sekci