Záhadný faraon Sanacht je nejstarším známým případem gigantismu

10.08.2017 - Stanislav Mihulka

Ve starém Egyptě žil za vlády 3. dynastie muž, možná faraon, který byl pro své vrstevníky obrem

Lebka údajného faraona -<p>Na lebce Sanachta jsou patrné rysy postižení gigantismem produkce růstového hormonu </p>
Lebka údajného faraona -

Na lebce Sanachta jsou patrné rysy postižení gigantismem produkce růstového hormonu 


Reklama

Faraon Sanacht vládl v dávném Egyptě v třetí dynastii jeho panovníků. Jeho osoba je ale opředena mnoha nejasnostmi. Mohl být prvním nebo druhým vládcem této dynastie. Anebo vládl až později v dynastii, možná až koncem 3. dynastie. Bylo to někdy kolem let 2690 až 2600 před naším letopočtem.

TIP: Záhadné nohy mumie skutečně patřily egyptské královně Nefertari

Od počátku 20. století jsou známé pozůstatky muže, který by mohl být tímto faraonem. Zvláštní je, že šlo o velmi vysokého muže s výškou 187 cm, což bylo v té době naprosto neobvyklé. Jak ukazují archeologické nálezy, průměrná výška tehdejších mužů se pohybovala okolo 167,9 cm a žen okolo 157 cm.

Tým švýcarských vědců nedávno pozůstatky tajemného faraona prozkoumal a dospěl k závěru, že dotyčný muž trpěl gigantismem. Jde o poruchu v produkci růstového hormonu během dětství, kterého je pak v těle příliš mnoho. Ať už jsou kosterní pozůstatky staré téměř 5 tisíc let faraona Sanachta nebo někoho jiného, každopádně jde o nejstarší doklad gigantismu u lidí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, The Lancet: Diabetes & Endocrinology

  • Zdroj fotografií: Charles S. Myers/Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907