Pavoučky rodu Maratus byste v australské buši velmi snadno přehlédli. Jsou totiž jen asi pět milimetrů dlouzí a schovávají se v podrostu. V případě, že by se vám tyto příslušníky čeledi skákavkovitých ale zahlédnout podařilo, určitě byste od nich hned tak neodtrhli oči. Především tehdy, pokud by se vám podařilo přistihnout je při zásnubním rituálu, díky němuž získali přezdívku „pavouci paví“.
Samečkové pavoučků rodu Maratus mají po stranách trupu dvě chlopně, které za normálních okolností nechávají složené pod tělem. V okamžiku, kdy chce ale sameček upoutat svoji vyhlédnutou družku, zdvihne zadeček do téměř svislé polohy a obě postranní chlopně rozvine. Ukáže se tak nádherné zbarvení, které je vlastní všem jednotlivým druhům. Pohled samičky si ale nápadník nezajišťuje pouze pestrým vzorem. Vibruje zadečkem, pobíhá ze strany na stranu a také zdvihá třetí pár nohou. Přitom se pomalu přibližuje a pozorně sleduje reakce samičky, která se buď dá, nebo nedá okouzlit.
TIP: Když sex není slast: Bizarnosti pavoučích námluv aneb kopulace na dálku
V Austrálii bylo popsáno již 19 druhů tohoto rodu a je velmi pravděpodobné, že ve vnitrozemí žijí ještě další, které se dosud před lidmi skrývají. Naopak mnoho dosud známých druhů překvapivě žije přímo v australském velkoměstě Perth.
Shutterstock
VědaPitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana Pavlova, CC BY-SA 4.0)
VálkaZ nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)
ZajímavostiČlánek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemian, CC0)