Zběsilá jízda Wolf-Rayetovy hvězdy v srdci mlhoviny Srpek

28.09.2017 - Martin Reichman


Reklama

Na pohled půvabná kosmická bublina je známá pod označením mlhovina Srpek (NGC 6888). Nachází se v souhvězdí Labutě, přibližně 5 tisíc světelných let od Země. Motorem tohoto vesmírného útvaru je Wolf-Rayetova hvězda (WR 136) – velmi hmotná hvězda s vysokou svítivostí a velmi krátkou dobou života. Tato hvězda odhazuje ve zběsilém tempu svoje vnější vrstvy - vzniklý hvězdný vítr se sráží s pomaleji se pohybující obálkou, kterou hvězda odvrhla zhruba 250 000 lety, když se stala rudým obrem.

Výsledkem tohoto procesu jsou dvě rázové vlny - jedna se šíří směrem ven a druhá dovnitř. Vlna šířící se dovnitř zahřívá hvězdný vítr na teploty, při kterých vyzařuje rentgenové záření. Jakmile hvězda spotřebuje veškeré palivo, čeká ji nevyhnutelný konec v podobě explodující supernovy.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Michael Miller, Jimmy Walker

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Revue
Reklama

Před 29 miliony let dopadl v Libyjské poušti meteorit, který vytvořil spoustu pěkného žlutého skla. Dávní zlatníci je později použili k výrobě šperků pro slavného Tutanchamona.

Vesmír

Marsovské selfie 

Rover Curiosity (anglicky „zvídavost“) přistál na Marsu 6. srpna 2012, s cílem zkoumat tamní klima i geologii a pátrat po stopách vody či živých organismů. Mise měla trvat dva roky, následně však byla prodloužena na neurčito a Curiosity pracuje dodnes. Snímek z 5. srpna 2015 jej zachycuje na úbočí hory Mount Sharp, těsně před navrtáním kamene pojmenovaného Buckskin.

Vesmír

Baron Adolf Erik Nordenskiöld označil již v 19. století Katalánský atlas za „nejobsažnější kartografické dílo 14. století“

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907