Zdravý spánek: Existuje ideální teplota, při níž se nejlépe vyspíme?

06.09.2019 - Kateřina Helán Vašků

Spí se vám lépe v chladné místnosti, nebo dáváte přednost teplu? A existuje nějaká ideální teplota, při níž se nejlépe vyspíme?


Reklama

Vědci rozlišují dva typy spánku: s rychlým pohybem očí neboli REM (rapid eye movement) a NREM (non-rapid eye movement). Po usnutí nejprve nastupuje režim NREM, kdy se zpomaluje srdeční rytmus, dech i pohyb očí, klesá tělesná teplota a upadáme do nejhlubšího spánku. Následuje fáze REM, kdy se mozková aktivita i srdeční činnost opět zvýší téměř na úroveň bdění. Během noci se pak oba režimy několikrát vystřídají. 

V REM fázi zvládá náš mozek mnohé, především „srovnat a utřídit“ vjemy z uplynulých hodin. Na rozdíl od fáze NREM však v dané době překvapivě nedokáže regulovat tělesnou teplotu.

TIP: Proč (špatně) spíme: Nespavost je v Česku druhý nejběžnější zdravotní problém

Podle Markuse Schmidta z University of Bern se u savců včetně člověka postupně vyvinul mechanismus, který při optimální teplotě okolí spánek REM prodlouží a v přílišném chladu či horku naopak zkrátí. Mimo ideální rozpětí teplot se tak tělo zkrátka přepne do režimu NREM či bdění. Univerzální teplotní optimum pro noční odpočinek podle vědců neexistuje a u každého se mírně liší: Nicméně podle Národní nadace pro spánek by se mělo pohybovat mezi 15,5 a 19,4 °C.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Escobar měl na svědomí tisíce životů. V Medellínu sotva potkáte někoho, kdo by neznal některou z obětí.

Cestování
Historie

Jeden z australských sklípkanců. Tento pavouk patří k nejnebezpečnějším druhům zvířat na světě a jedno jeho kousnutí může být pro člověka smrtelné.

Věda

Mlha v atmosféře Pluta na snímku sondy New Horizons

Vesmír

Hamburger byl populární už v antice

Věda

Izraelské A-4 Skyhawky se osvědčily, tyto stroje však už čekají na rozebrání.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907