Zemřel Adam I. z Hradce, nejvyšší kancléř českého království

Páni z Hradce -<p>Páni z Hradce</p>
Páni z Hradce -

Páni z Hradce

15 . 6 . 1531

Reklama

První léta Habsburků na českém trůnu byla neodmyslitelně spjata s osobou Adama I. Hradce. Politickou kariéru předního šlechtice ale 15. června 1531 předčasně ukončila morová nákaza.

Adam byl k politické kariéře téměř předurčen. Už jeho otec Jindřich zastával významné zemské úřady a syn šel v jeho šlépejích. Kvalit mladého velmože si povšiml již král Ludvík Jagellonský. Do historie se ale zapsal především coby hlavní stoupenec Habsburků, kteří se roku 1526 úspěšně ucházeli o českou korunu. S Ferdinandem Habsburským dokonce navázal téměř přátelské vztahy. Při jeho korunovaci nesl říšské jablko a synovi Maxmiliánovi šel dokonce za jednoho z kmotrů. Když se rozhodovalo o budoucnosti království, Adam zkrátka věděl, ke komu se přiklonit.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zázrak na ledu

hokej
vítěz: USA | kdy: 1980

Do hokejového turnaje na zimních olympijských hrách roku 1980 v americkém Lake Placid nastupoval tým SSSR coby absolutní favorit, který na čtyřech předešlých olympiádách získal zlato. O to překvapivější tudíž bylo finále, kde proti nezničitelným Sovětům nastoupila reprezentace USA složená z amatérů – profesionální NHL přerušila kvůli hrám sezonu až v roce 1998 v Naganu. Každopádně akční hokej začal už v první třetině, jež skončila 2:2. Po přestávce se Sověti jedním gólem dostali do vedení, nicméně v závěrečné třetině Američané nejen vyrovnali, ale nakonec senzačně zvítězili 4:3. Utkání se posléze začalo přezdívat „zázrak na ledu“.

Zajímavosti

Wollemie vznešená je přísně chráněná – konkrétní lokalita ve státě Nový Jižní Wales je veřejnosti utajena a do celé oblasti platí zákaz vstupu.

Věda

Každý dělník měl právo zastavit pás, pokud nebyly splněny předpoklady k dokonalé práci.

Historie

Tento upřený pohled zná asi každý majitel psa. Pejsci si ovšem kromě toho dokážou i vybavit, co jejich pánečci dělali.

Příroda
Zajímavosti

Jak asi vypadá celý systém Proximy Centauri?

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907