Zemřel Adam I. z Hradce, nejvyšší kancléř českého království

- Redakce 100+1 historie

<p><strong>Adam I. z Hradce</strong> byl vojenským poradcem krále <strong>Ludvíka</strong> <strong>Jagellonského</strong> při jeho výpravě do Uher, za což byl při korunovaci nezletilého krále roku 1519 jmenován nejvyšším kancléřem a zastupoval krále.</p>

Adam I. z Hradce byl vojenským poradcem krále Ludvíka Jagellonského při jeho výpravě do Uher, za což byl při korunovaci nezletilého krále roku 1519 jmenován nejvyšším kancléřem a zastupoval krále.

15 . 6 . 1531

Reklama

První léta Habsburků na českém trůnu byla neodmyslitelně spjata s osobou Adama I. Hradce. Politickou kariéru předního šlechtice ale 15. června 1531 předčasně ukončila morová nákaza.

TIP: Mor, neúroda a nepokoje: Bylo v Čechách za vlády „krále Dobře“ skutečně dobře?

Adam byl k politické kariéře téměř předurčen. Už jeho otec Jindřich zastával významné zemské úřady a syn šel v jeho šlépejích. Kvalit mladého velmože si povšiml již král Ludvík Jagellonský. Do historie se ale zapsal především coby hlavní stoupenec Habsburků, kteří se roku 1526 úspěšně ucházeli o českou korunu. S Ferdinandem Habsburským dokonce navázal téměř přátelské vztahy. Při jeho korunovaci nesl říšské jablko a synovi Maxmiliánovi šel dokonce za jednoho z kmotrů. Když se rozhodovalo o budoucnosti království, Adam zkrátka věděl, ke komu se přiklonit.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907