Zemřel Adam I. z Hradce, nejvyšší kancléř českého království

- Redakce 100+1 historie

<p><strong>Adam I. z Hradce</strong> byl vojenským poradcem krále <strong>Ludvíka</strong> <strong>Jagellonského</strong> při jeho výpravě do Uher, za což byl při korunovaci nezletilého krále roku 1519 jmenován nejvyšším kancléřem a zastupoval krále.</p>

Adam I. z Hradce byl vojenským poradcem krále Ludvíka Jagellonského při jeho výpravě do Uher, za což byl při korunovaci nezletilého krále roku 1519 jmenován nejvyšším kancléřem a zastupoval krále.

15 . 6 . 1531

Reklama

První léta Habsburků na českém trůnu byla neodmyslitelně spjata s osobou Adama I. Hradce. Politickou kariéru předního šlechtice ale 15. června 1531 předčasně ukončila morová nákaza.

TIP: Mor, neúroda a nepokoje: Bylo v Čechách za vlády „krále Dobře“ skutečně dobře?

Adam byl k politické kariéře téměř předurčen. Už jeho otec Jindřich zastával významné zemské úřady a syn šel v jeho šlépejích. Kvalit mladého velmože si povšiml již král Ludvík Jagellonský. Do historie se ale zapsal především coby hlavní stoupenec Habsburků, kteří se roku 1526 úspěšně ucházeli o českou korunu. S Ferdinandem Habsburským dokonce navázal téměř přátelské vztahy. Při jeho korunovaci nesl říšské jablko a synovi Maxmiliánovi šel dokonce za jednoho z kmotrů. Když se rozhodovalo o budoucnosti království, Adam zkrátka věděl, ke komu se přiklonit.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mnozí připisují mizení letadel a lodí v bermudském trojúhelníku nadpřirozenu či mimozemšťanům.

Zajímavosti

V okamžiku, kdy se z podvrženého vejce vylíhne malá kukačka, má hnízdní parazit vyhráno. Ještě slepá kukačka vytlačí hostitelova vajíčka nebo už vylíhlá mláďata z hnízda a uzurpuje si péči hostitele. Ve výřezu vajíčka ťuhýka obecného s „kódem“, který má odhalit podvrh.

Příroda

Placebo je účinné a má smysl ho používat v léčbě, ukázala to studie amerických vědců.

Věda

Portorický radioteleskop dostal pořádně zabrat.

Vesmír

Scéna ze všedního dne na vídeňských barikádách. Ilustrace H. Katzlera z roku 1872.

Historie

 Komunisté si prorážejí cestu k prezidentskému paláci v centru Saigonu.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907