Zemřel astronaut Eugene Cernan, poslední muž, jenž stanul na Měsíci

17.01.2017 - Redakce Tajemství vesmíru

Ve věku 82 let dnes zemřel americký astronaut Eugene Cernan, poslední člověk, který vstoupil na povrch Měsíce

Eugene Cernan salutuje během mise Apollo 17 -<p>Eugene Cernan uskutečnil svůj první výstup hned během své první mise. Stalo se tak v roce 1966 během mise Gemini 9. V pozdějších letech absolvoval lety v rámci misí Apollo 10 a především Apollo 17.</p>
Eugene Cernan salutuje během mise Apollo 17 -

Eugene Cernan uskutečnil svůj první výstup hned během své první mise. Stalo se tak v roce 1966 během mise Gemini 9. V pozdějších letech absolvoval lety v rámci misí Apollo 10 a především Apollo 17.


Reklama

O skonu muže, který byl v kosmu celkem třikrát, informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Cernan měl české a slovenské předky a ČR několikrát navštívil, naposledy v roce 2008.

"Jsme zarmouceni ztrátou bývalého astronauta NASA Genea Cernana, posledního muže, který vstoupil na Měsíc," uvedl úřad v prohlášení na twitteru.

TIP: NASA zveřejnila 11 tisíc fotografií mapujících mise Apollo 7 až Apollo 17

Cernan se na Měsíc dostal při své třetí vesmírné výpravě v roce 1972 jako velitel lodi Apollo 17. Dva roky poté se vypravil do Československa, kam přivezl vlaječku, již měl s sebou na Měsíci. V roce 2001 pak v jižních Čechách přežil pád armádního vrtulníku, v němž cestoval spolu s českým kosmonautem Vladimírem Remkem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    ČTK

  • Zdroj fotografií: Wikipedia, NASA / Harrison H. Schmitt

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907