Zemřel astronaut Eugene Cernan, poslední muž, jenž stanul na Měsíci

17.01.2017 - Redakce Tajemství vesmíru

Ve věku 82 let dnes zemřel americký astronaut Eugene Cernan, poslední člověk, který vstoupil na povrch Měsíce

Eugene Cernan salutuje během mise Apollo 17 -<p>Eugene Cernan uskutečnil svůj první výstup hned během své první mise. Stalo se tak v roce 1966 během mise Gemini 9. V pozdějších letech absolvoval lety v rámci misí Apollo 10 a především Apollo 17.</p>
Eugene Cernan salutuje během mise Apollo 17 -

Eugene Cernan uskutečnil svůj první výstup hned během své první mise. Stalo se tak v roce 1966 během mise Gemini 9. V pozdějších letech absolvoval lety v rámci misí Apollo 10 a především Apollo 17.


Reklama

O skonu muže, který byl v kosmu celkem třikrát, informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Cernan měl české a slovenské předky a ČR několikrát navštívil, naposledy v roce 2008.

"Jsme zarmouceni ztrátou bývalého astronauta NASA Genea Cernana, posledního muže, který vstoupil na Měsíc," uvedl úřad v prohlášení na twitteru.

TIP: NASA zveřejnila 11 tisíc fotografií mapujících mise Apollo 7 až Apollo 17

Cernan se na Měsíc dostal při své třetí vesmírné výpravě v roce 1972 jako velitel lodi Apollo 17. Dva roky poté se vypravil do Československa, kam přivezl vlaječku, již měl s sebou na Měsíci. V roce 2001 pak v jižních Čechách přežil pád armádního vrtulníku, v němž cestoval spolu s českým kosmonautem Vladimírem Remkem.

  • Zdroj textu:

    ČTK

  • Zdroj fotografií: Wikipedia, NASA / Harrison H. Schmitt

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Dnešní život se odehrává v sedě

Věda
Reklama

Kresba pratura ze 16. století. Poslední kus pratura uhynul v roce 1627.

Příroda

Loni probíhal na ISS experiment s cílem pochopit, jak se tělo přizpůsobuje mimozemskému prostředí. Hlavu a hruď astronautky Anne McClainové pokrývá několik senzorů sbírajících data o cirkadiánních rytmech.

Vesmír

Zaniklou obec dnes připomínají nově vysázené aleje i fotografie původních domů rozeseté v krajině. Na místo, kde kdysi stávala obec Fukov, upomíná také dřevěný kříž.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907