Otec a syn, ale přesto zásadně odlišné povahy. To byl problém, který formoval vztah Petra Velikého a Alexeje Petroviče až k záhadným událostem 7. července 1718, při kterých přišel carevič o život.
Přestože měl Petr z narození syna radost, s postupem času věnoval chlapci menší a menší pozornost. Následník trůnu naopak neprojevoval žádný zájem o otázku vládnutí a politiky, což vytvářelo nové třecí plochy. Krizový okamžik nastal ve chvíli, kdy se Alexej uchýlil před svým otcem pod ochranu císaře Karla VI. do Rakouska.
TIP: Vrahové vlastních dětí: Kdo ze slavných neváhal vztáhnout ruku na vlastní krev?
Netrvalo dlouho a otcovi agenti ho vypátrali. Pod záminkou odpuštění a možnosti žít poklidně v ústraní ho nalákali zpátky do Ruska, kde byl ale carevič zadržen. Následoval převoz do petropavlovské pevnosti, kde byl obviněn ze vzpoury proti otci-carovi a opakovaně mučen. Právě tvrdé zacházení bylo zřejmě příčinou jeho skonu, ačkoliv oficiální prohlášení mluvilo o mrtvici.
VědaPitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana Pavlova, CC BY-SA 4.0)
VálkaZ nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)
ZajímavostiČlánek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemian, CC0)