Zemřel carevič Alexej, nepohodlný syn slavného Petra Velikého

- Redakce 100+1 historie

7 . 7 . 1718

Reklama

Otec a syn, ale přesto zásadně odlišné povahy. To byl problém, který formoval vztah Petra Velikého a Alexeje Petroviče až k záhadným událostem 7. července 1718, při kterých přišel carevič o život.

Přestože měl Petr z narození syna radost, s postupem času věnoval chlapci menší a menší pozornost. Následník trůnu naopak neprojevoval žádný zájem o otázku vládnutí a politiky, což vytvářelo nové třecí plochy. Krizový okamžik nastal ve chvíli, kdy se Alexej uchýlil před svým otcem pod ochranu císaře Karla VI. do Rakouska.

TIP: Vrahové vlastních dětí: Kdo ze slavných neváhal vztáhnout ruku na vlastní krev?

Netrvalo dlouho a otcovi agenti ho vypátrali. Pod záminkou odpuštění a možnosti žít poklidně v ústraní ho nalákali zpátky do Ruska, kde byl ale carevič zadržen. Následoval převoz do petropavlovské pevnosti, kde byl obviněn ze vzpoury proti otci-carovi a opakovaně mučen. Právě tvrdé zacházení bylo zřejmě příčinou jeho skonu, ačkoliv oficiální prohlášení mluvilo o mrtvici.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Dron Zephyr S při letních testech

Věda

Azincourt: Nedisciplinovaní rytíři

Psal se rok 1415 a schylovalo se k jedné z nejdůležitějších bitev stoleté války, ke které mělo dojít u severofrancouzského Azincourtu. Anglické vojsko se tehdy vylodilo na pobřeží a čekalo na rozhodný boj. Odhadem 6 000 až 9 000 vojáků zápolilo s vyčerpáním, zato Francouzi šli do boje se vší vervou. Byla to obrovská armáda, která prý mohla čítat až 36 000 mužů. K vidění zde byla krásná brnění. Silní koně. Jedno jim ale chybělo. Disciplína.

Když boj začal, dostávali se francouzští jezdci jen těžko k nepříteli. Urozencům navíc šlo spíše o ukázku osobní statečnosti a kopyta těžkých koní se navíc nořila hluboko do bláta, které vytvořily deště z předcházející noci. Angličané měli nádavkem jednu obrovskou výhodu, a totiž dlouhé luky, i když jejich role asi nebyla tak dominantní, jak se kdysi tvrdilo. Rozhodně však dokázaly vystřelit stovky vraždících nástrojů za minutu a francouzská převaha se proto rychle zmenšovala. Země galského kohouta nakonec utržila drtivou porážku a přišla o výkvět svého rytířstva. Zatímco na anglické straně prý padlo 15 rytířů, Francouzi jich ztratili kolem 5 000. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Dostane-li se planetka do Kirkwoodovy mezery, vytlačí ji odtud působení gravitační síly Jupitera.

Vesmír
Revue

Puklinový kaňon nazvaný Subway (podzemka) patří k nejvyhlášenějším místům Národního parku Zion.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907