Zemřel neohrožený polský král Jan III. Sobieski

- Redakce 100+1 historie

17 . 6 . 1696

Reklama

Polský král Jan III. Sobieski se nezapsal pouze do dějin své vlasti, ale významně zasáhl do historie podunajské monarchie. Byl to on, koho historie oslavovala jako vítěze nad Turky ve slavné bitvě u Vídně. Když ale 17. června 1696 umíral, jeho věhlas byl ten tam.

S Turky se Sobieski potkal o mnoho let dříve, než se odehrál známý střet v habsburské metropoli. Ale právě události z roku 1683 mu zajistily uznání po celé Evropě. Ne však nadlouho.

TIP: Turci před branami: Obléhání Vídně roku 1683

Přestože polský král přispěl významnou měrou k osvobození Vídně, byli to právě Habsurkové, kdo využil vítězství k posílení vlastní prestiže. Ani doma nebyla situace o mnoho lepší. Sílila vnitřní krize a nemoceni sužovaný král nebyl schopen vypořádat se s rozbroji mezi jednotlivými mocenskými frakcemi. Nakonec ani nedokázal zajistit nástupnictví synovi Jakubovi. Následující léta polských dějin se tak nesla ve znamení saské dynastie.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907