Zemřela Charlotta Belgická, „šílená“ švagrová rakouského císaře

- Redakce 100+1 historie

<p>Charlotta Belgická (1840-1927)</p>

Charlotta Belgická (1840-1927)

19 . 1 . 1927

Reklama

19. června 1867 zazněly v Mexiku výstřely, které ukončily život dvou lidí. Zatímco se mexický císař Maxmilán Habsburský zhroutil poté, co mu kulky vnikly do těla, jeho žena Charlotta Belgická necítila nic. Propadla šílenství, které de facto uhasilo její další existenci, přestože jí bylo na pozemském světě dopřáno ještě dlouhých šedesát let. Z nevědomosti ji 19. ledna 1927 vysvobodila až smrt.

Jako by se opakovala smutná habsburská historie! Když roku 1506 zemřel Filip Sličný, podlehla jeho manželka Johana naplno svým démonům a zbytek života strávila v izolaci. Charlottě ale Maxmiliána nevyrval z náručí náhlý skon, nýbrž povstalci. Rakouský arcivévoda stál vždy tak trochu ve stínu staršího bratra Františka Josefa. Jeho ambice ho ale poháněly dál a spolu se svou neméně ctižádostivou ženou se neváhal ucházet o „horkou“ mexickou korunu. Brzy se začlo ukazovat, že její zisk byl jen Pyrrhovým vítězstvím.

TIP: Tragédie habsburského domu: Mexické dobrodružství arcivévody Maxmiliána

Charlotta se vydala získat pro svého manžela pomoc do Evropy, na francouzském dvoře však neuspěla a se stejným výsledkem dopadlo její počínání ve Vatikánu. A právě zde ji dostihlo zoufalství, které přerostlo v duševní chorobu. Popravu manžela republikánskou opozicí téměř nezaregistrovala. Zoufalá Charlotta strávila svá zbývající dlouhá léta na zámcích Miramare a Bouchout, kde také zemřela.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Letecký most do Západního Berlína - americký letoun se chystá přistát na letišti Tempelhof, snímek z období blokády města z roku 1948.

Historie

Když se elektromobily nemohou nabíjet z rozvodné sítě, může energie jet za nimi – díky mobilním stanicím.

Věda

Planeta K2-315b je příliš horká na to, aby na ní mohl existovat život pozemského typu.

Vesmír

Istrijské městečko Motovun je samo o sobě krásným místem. Lanýže jsou jen jedním z dalších lákadel.

Zajímavosti

Plejtvákovec šedý dosahuje délky 12-15 metrů, přičemž zaznamenané maximum je 15,5 metru. Hmotnost se pohybuje v průměru mezi 25 a 28 tunami, maximum je 40 tun.

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907