Šílená-Sličný: Dramatická láska až za hrob

02.03.2016 - Jana Cindlerová

Neznali se, nechtěli se. A stejně se vzali! Rodiče nařídili. Z politických důvodů. Co z toho vzešlo? Láska na první pohled!

<p>Jana I. Kastilská, řečená Šílená a Filip I. Sličný - jejich manželství bylo zpočátku šťastné, postupem času se ale stalo pro Filipa peklem.</p>

Jana I. Kastilská, řečená Šílená a Filip I. Sličný - jejich manželství bylo zpočátku šťastné, postupem času se ale stalo pro Filipa peklem.


Reklama

Šestnáctiletá španělská infantka Johana zírá na osmnáctiletého Habsburka Filipa I. Kastilského a on zírá na ni. Ani jeden z nich teď nemyslí na politiku! Kněz je sotva stačí oddat, a oni se už vášnivě vrhají do plnění manželských povinností… Takhle romanticky to začalo! Pak už bylo jen hůř.

Sličná a šílená láska

Píše se rok 1496 a Španělsko válčí s Francií. A rakouští Habsburkové jsou na tom stejně. Na pořádnou svatbu není čas ani peníze! Musí stačit bohatý doprovod a srdceryvný list španělské královny Isabely adresovaný budoucímu zeti: „Dávám Vám, milý synu, k dispozici vše, co mám…“ Ve skutečnosti tím myslela něco jiného: prodávám svou psychicky labilní dceru Johanu za vaše spojenectví!

První Habsburk na španělském trůně stojí za hřích. Atraktivní playboy Filip I. Sličný nezískal své přízvisko náhodou. Zatímco půvabná princezna Johana planula vášní jako každá Španělka. Jenomže on byl sličný až příliš a ona až příliš vášnivá! Přímo nezkrotně. Prý i poněkud sexuálně náruživá. Kam se poděla ta veliká láska? Proměnila se v posedlost! Královna Johana se mohla užárlit k smrti nad jeho zálety. Oprávněně? Prý ano! Každopádně jí proto začali říkat Šílená.

Hrob lásky

Peklo trvá deset let a postupně do něj přibylo pět dětí. Po smrti své mocné tchýně ale Filip s nenáviděnou manželkou přestává žít. Jenže pak nečekaně umírá na tyfovou horečkuTeď Johana doopravdy téměř zešílí. Cestuje s rakví svého muže domů do Španělska. Ale jedině v noci. „Ztratila jsem přece slunce své duše“, vzdychá. A čas od času nechává otevřít rakev v hrůze, že tělo někdo ukradl.

TIP: Žárlila i na mrtvolu: Stala se Jana Kastilská pouhou obětí lásky a intrik?

Nakonec Filipa pohřbí v královské kryptě v Grenadě. Vlastní otec pak Johanu definitivně odstraní ze scény. Celých padesát let ji drží v ústraní v klášteře v Tordesillasu. Teprve po smrti spočine po boku svého muže v královské kryptě.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907