Zemřela Marie Boleynová, Jindřichova milenka a sestra slavné Anny

- Redakce 100+1 historie

Marie Boleynová (1499-1543) byla jednou z četných milenek Jindřicha VIII. a možná i matkou jeho dvou dětí.
Marie Boleynová (1499-1543) byla jednou z četných milenek Jindřicha VIII. a možná i matkou jeho dvou dětí.
19 . 7 . 1543

Reklama

Přestože nedosáhla věhlasu své sestry Anny, se jménem Jindřicha VIII. byla spojena nemalou měrou. Byla to právě Marie Boleynová, která se první ohřála v posteli krále Anglie. Když ale 19. července 1543 zemřela, nespojovalo ji s dvorským životem už zhola nic. 

TIP: Od velké lásky na popraviště: Manželství Anny Boleynové a Jindřicha Tudora

Přestože i starší dcera Thomase Boleyna získala vzdělání ve Francii, chyběly jí ambice její sestry. Jindřichovi sice porodila dvě děti, jeho lásku si ale udržet nedokázala. To ostatně Anna také ne. Když její kroky vedly na popraviště, byla už Marie dvoru na hony vzdálená a žila se svým druhým manželem v Essexu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

William James Sidis byl americký génius, disponoval mimořádnými matematickými a jazykovými schopnostmi. V dětství byl označován za zázračné dítě, v dospělosti za vyhořelého podivína žijícího v ústraní.

Zajímavosti

Sýkora krade srst spící lišce.

Věda

Václav II. byl mimo jiné i autorem tří básní, které jsou dodnes zachovány v písňovém rukopisu Codex Manesse.

Historie
Válka

Ganymed na snímku sondy Juno

Vesmír

Kritická údržba | Peking 2010

Rostoucí platy a klesající ceny dělají v Číně z osobních aut zboží, které je dostupné stále větší části populace. Dokonce ani nejširší dálnice tak často nezvládají nápor nových motoristů. Čtrnáctého srpna 2010 zkomplikovala provoz na národní dálnici 110 přítomnost těžkých vozidel, jež se podílela na rekonstrukci vozovky. Průjezdnost klesla na polovinu a následoval kolaps: Někteří řidiči ujeli zhruba jen kilometr za den, jiní zůstali v automobilech zcela uvězněni a neposouvali se vůbec. Dopravní katastrofa trvala 12 dní a její nedobrovolní účastníci přežili hlavně díky přizpůsobivým obchodníkům, kteří začali prodávat jídlo a občerstvení přímo v kolonách – ovšem za mnohonásobně nadsazené ceny. 

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907