Z dvorní dámy manželkou krále: Nedobytná Anna Boleynová

27.04.2016 - Simona Polanská

Málo okamžiků odstartovalo tolik převratných změn v celé Evropě jako jediný pohled krále Jindřicha VIII. do smyslných očí dvorní dámy své manželky


Reklama

Anglický král zatoužil po Anně Boleynové tak silně, že nakonec vyvolal anglickou reformaci a dostal zemi do mnohaleté politické izolace. A koketní Anna? Po návratu z pobytu ve Francii se připojila ke dvoru královny Kateřiny Aragonské a o nápadníky a ctitele rozhodně nouzi neměla. Konec laškovnému flirtování učinil sám král Jindřich VIII., který si obletovanou krásku vyvolil za milenku. Dostal ale košem! Anna nechce být královou metresou! 

Královská posedlost

Král Jindřich, hlava Anglie, není zvyklý na nezájem. Myslí na pyšnou Annu dnem i nocí. Děsí se navíc toho, že by bez mužského potomka došlo v zemi k občanské válce. Kateřina Aragonská mu během více než dvacetiletého svazku porodila jen dceru Marii a pak několikrát potratila. Jindřich je ochoten pro Annu obětovat své manželství, svou zemi, Boha, zkrátka vše!

Přitom nepatřila k typickým krasavicím. Co tedy muže na Anně tak okouzlovalo? Vzdělanost, neobvyklá inteligence, humor a osobní kouzlo. Měla v sobě jemnost a smysl pro umění, ale také sobeckost, jistou krutost a touhu po moci. Pětatřicetiletý Jindřich se cítil na vrcholu sil. Nadbíhal Anně, jak jen se dalo. Dostal vždy jen chladnou odpověď: „Stojím příliš vysoko na to, abych se stala vaší milenkou a příliš nízko na to, abych se stala vaší manželkou.“

Můžu si vzít koho chci!

Jindřich VIII. žádá papeže Klementa VII. o zrušení manželství s Kateřinou Aragonskou. Papež o tom nechce o ani slyšet. Synovcem Kateřiny je totiž sám císař Karel V. Tahanice kolem rozvodu se ale vlečou a Anna už je těhotná. V obavách o legitimitu možného následníka se s ní Jindřich 25. ledna 1533 tajně ožení. Manželství s Kateřinou prohlásí za neplatné a dceru Marii za bastarda. Papež ho na oplátku exkomunikuje.

Anna Boleynová přivede 7. září 1533 na svět dceru a pozdější královnu Alžbětu I. Král se nejdřív rozlobí, ale dvaatřicetiletá Anna ještě může mít další děti. Jenže hned dvakrát za sebou potratí a to se jí zřejmě stane osudným. V lednu 1536 porodí ve čtyřech měsích mrtvého chlapečka. Z královny se navíc stává panovačná, svárlivá a zatrpklá megera. A Jindřich? Už si z Anniných dvorních dam vyvolil novou favoritku. A jeho těžce vydobytá Anna končí na popravišti.

 

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie 6/2012

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vesmír

Obnova historických budov vyžaduje znalost tradičních technik, jako je práce se dřevem či tvorba jemných omítek.

Zajímavosti

Letecká doprava v Chicagu

Věda

Dnes silnice číslo 66 slouží hlavně turistům a nostalgikům.

Historie

Výskoky nad hladinu (tzv. breaching) keporkaci daleko více prováděli, když od sebe byly velrybí skupiny dál...

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907