Z dvorní dámy manželkou krále: Nedobytná Anna Boleynová

27.04.2016 - Simona Polanská

Málo okamžiků odstartovalo tolik převratných změn v celé Evropě jako jediný pohled krále Jindřicha VIII. do smyslných očí dvorní dámy své manželky


Reklama

Anglický král zatoužil po Anně Boleynové tak silně, že nakonec vyvolal anglickou reformaci a dostal zemi do mnohaleté politické izolace. A koketní Anna? Po návratu z pobytu ve Francii se připojila ke dvoru královny Kateřiny Aragonské a o nápadníky a ctitele rozhodně nouzi neměla. Konec laškovnému flirtování učinil sám král Jindřich VIII., který si obletovanou krásku vyvolil za milenku. Dostal ale košem! Anna nechce být královou metresou! 

Královská posedlost

Král Jindřich, hlava Anglie, není zvyklý na nezájem. Myslí na pyšnou Annu dnem i nocí. Děsí se navíc toho, že by bez mužského potomka došlo v zemi k občanské válce. Kateřina Aragonská mu během více než dvacetiletého svazku porodila jen dceru Marii a pak několikrát potratila. Jindřich je ochoten pro Annu obětovat své manželství, svou zemi, Boha, zkrátka vše!

Přitom nepatřila k typickým krasavicím. Co tedy muže na Anně tak okouzlovalo? Vzdělanost, neobvyklá inteligence, humor a osobní kouzlo. Měla v sobě jemnost a smysl pro umění, ale také sobeckost, jistou krutost a touhu po moci. Pětatřicetiletý Jindřich se cítil na vrcholu sil. Nadbíhal Anně, jak jen se dalo. Dostal vždy jen chladnou odpověď: „Stojím příliš vysoko na to, abych se stala vaší milenkou a příliš nízko na to, abych se stala vaší manželkou.“

Můžu si vzít koho chci!

Jindřich VIII. žádá papeže Klementa VII. o zrušení manželství s Kateřinou Aragonskou. Papež o tom nechce o ani slyšet. Synovcem Kateřiny je totiž sám císař Karel V. Tahanice kolem rozvodu se ale vlečou a Anna už je těhotná. V obavách o legitimitu možného následníka se s ní Jindřich 25. ledna 1533 tajně ožení. Manželství s Kateřinou prohlásí za neplatné a dceru Marii za bastarda. Papež ho na oplátku exkomunikuje.

Anna Boleynová přivede 7. září 1533 na svět dceru a pozdější královnu Alžbětu I. Král se nejdřív rozlobí, ale dvaatřicetiletá Anna ještě může mít další děti. Jenže hned dvakrát za sebou potratí a to se jí zřejmě stane osudným. V lednu 1536 porodí ve čtyřech měsích mrtvého chlapečka. Z královny se navíc stává panovačná, svárlivá a zatrpklá megera. A Jindřich? Už si z Anniných dvorních dam vyvolil novou favoritku. A jeho těžce vydobytá Anna končí na popravišti.

 

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie 6/2012

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907