Reklama


Zemřela Marie Henrietta, nešťastná matka ještě nešťastnější princezny Štěpánky

- Redakce 100+1 historie

<p>Belgická královna Marie Henrietta (1836-1902)</p>

Belgická královna Marie Henrietta (1836-1902)

19 . 2 . 1902

Reklama

Urozená dcerka se zase jednou stala nástrojem sňatkové politiky. Marie Henrietta neměla po boku citově chladného a despotického manžela šťastný život, byť to byl život královský. V odloučení od nemilovaného muže zemřela 19. února 1902.

Veselému dětství v rodině uherského palatina učinil konec rok 1853, kdy se princezna provdala za budoucího belgického krále Leopolda II. Přestože společensky povýšila, radostné chvilky byly ty tam. Čistě politický sňatek sice přinesl čtyři potomky, ale manželé se stále více odcizovali. Podobně chladný byl jejich vztah k vlastním dětem. Nedbaje osobní zkušenosti s manželstvím z rozumu, provdal belgický královský pár svoji dceru Štěpánku za rakouského následníka trůnu Rudolfa. Kdoví, zda tušili, že spojením dvou zcela nesourodých povah položili základní kámen k dalšímu nešťastnému svazku...

Marie Henrietta, stejně jako její manžel, však žili ještě dost dlouho na to, aby vzestup a strmý pád své dcery sledovali. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zrádce od Thermopyl

Píše se rok 480 př. n. l. a u Thermopyl se právě výhodná pozice řeckých obránců mění v mlýnek na maso. Mnohasettisícová armáda Peršanů pod vedením krále Xerxa totiž nenapochodovala do úzké soutěsky v jednom houfu (jak si představovali Sparťané), ale částečně ji obešla skalními pěšinami zezadu. Někdo jim musel dobře poradit! Obvinění padne na bývalého vojáka Epialtese z Trachisu. Důkazy však chybějí. Slavný řecký historik Hérodotos píše, že podezíráni byli i další dva lidé. „Ale jen na život hanebného Epialtese vypsali Řekové odměnu.“ Pravdou zůstává, že tuhle „zkratku přes hory“ hojně využívali při vzájemných přepadech jak Sparťané, tak i lid z Fókidy, který momentálně stál na straně perského krále Xerxa. Dá se tedy předpokládat, že o cestě do týlu nepřítele věděli už dávno i bez našeptávačů.

Zajímavosti

Pletení na prstech bylo snadné, a proto se těšili tkaničkáři menší úctě než tkalci

Historie

Mezi špičkovými senzory nebudou na lodi chybět sonary v ponorných kýlech, vlečené sonarové bóje, hydrofon pro poslech mořských živočichů a zařízení na odběr vzorků vzduchu, vody i mořského dna.

Zajímavosti

Osud vesmíru je stále nejasný

Vesmír

Příště možná poletí na letecké biopalivo

Věda

Tučňáci se poprvé pouští na moře a učí se samostatně lovit. U břehu na ně již čekají tuleni, pro které je mladý tučňák relativně snadnou kořistí

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907