Štěpánka Belgická: Nemilované dítě a podváděná manželka…

10.12.2015 - Jana Ládyová

Belgická princezna Štěpánka byla průměrná, nepříliš vzdělaná a už vůbec ne krásná! Pak se s ní ale oženil světem protřelý fešák, rakouský korunní princ Rudolf

<p>Štěpánka Belgická s korunním princem Rudolfem</p>

Štěpánka Belgická s korunním princem Rudolfem


Reklama

Štěpánka opravdu neprožila společně se svými sourozenci šťastné dětství! Její otec se choval jako tvrdý obchodník. Žena ani děti pro něj nic neznamenaly. Zejména jeho zásluhou bylo manželství nešťastné. Bohužel ani matka Henrietta nedokázala dětem vytvořit láskyplné prostředí.

Časné vdavky

Když začali ve Vídni na Rudolfa tlačit, aby se oženil, nastaly problémy. Vhodných nevěst jaksi nebylo! Tehdy si vzpomněl na patnáctiletou dceru belgického krále. Ti dva se k sobě ale vůbec nehodili - on všestranně vzdělaný a protřelý intelektuál, ona nevzhledná, hloupoučká, bez jiskry. On skoro ateista, ona katolička jako poleno. Jakkoli hrál Rudolf šťastného a zamilovaného ženicha, nebyla to pravda. Do role se jen stylizoval. 

První roky osmiletého vztahu

První dva roky žili manželé Praze, protože zde byl Rudolf coby velitel pluku zaměstnán. Když v roce 1883 očekávali prvního potomka, přestěhovali se do Laxenburgu, kde se jim narodila dcera Alžběta. I když se zpočátku manželství vydávalo za šťastné, ve skutečnosti šlo o naprostý debakl. Lehkomyslný Rudolf pokračoval ve svých promiskuitních vztazích. Vrátil se k životu, na nějž si navykl za svobodna. Štěpánka si svým povýšeným chováním všechny velice rychle znepřátelila. Vzrůstaly také Rudolfovy konflikty s otcem. Nejen pro diametrálně odlišné politické názory. Starý pán se rozčílil poté, co dal Rudolf najevo, že se hodlá rozvést. Situace vyústila do mnohokrát popsané tragédie v Mayerlingu.  

Po Rudolfově sebevraždě

Pětadvacetileté Štěpánce se neustále dávalo najevo, že nese skutečnou vinu na smrti svého muže. I když ji finančně docela dobře zajistili a získala titul korunní princezna-vdova, ztratila své někdejší výsady. Pak se Štěpánka seznámila s uherským diplomatem hrabětem Elemérem Lónyayem. Nerovný sňatek se souhlasem císaře proběhl v roce 1900 na zámku Miramare u Terstu. Poslední dny vydařeného manželství prožili v benediktinském klášteře v Pannonhalmě v Maďarsku. Našli tam azyl před blížící se Rudou armádou. Tam Štěpánka v srpnu 1945 zemřela. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lidský mozek je tvarovatelný a my můžeme pomocí meditace hrát aktivní roli při jeho přetváření.

Zajímavosti

Mimořádně silná magnetosféra obří planety s vyznačenými dráhami velkých měsíců.

Vesmír

Egyptská technika tetování se zřejmě podobala té dnešní: Jehlou se pod kůži vnášelo barvivo na bázi uhlíku, pravděpodobně saze.

Zajímavosti

Dvojice houfnic ML-20, které jsou dnes součástí expozice v Petropavlovské pevnosti v Petrohradu

Válka

Nové fluoreskující štítky jsou bez problémů poživatelné.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907