Tajemný Mayerling: Nešťastný konec korunního prince Rudolfa

09.02.2016 - Jiří Pernes

O existenci loveckého zámečku Mayerling nedaleko Vídně širší veřejnost prakticky nevěděla až do 30. ledna 1889, kdy zde byl totiž nalezen mrtvý korunní princ Rudolf


Reklama

Dne 28. ledna 1889 odjel následník trůnu do Mayerlingu, kde se chtěl zúčastnit lovu a prožít několik dní s Mary Vetserovou. Zpět se již nevrátili – 30. ledna v ranních hodinách byli oba nalezeni mrtvi v jednom ze zámeckých pokojů. Rudolfova smrt se stala politickou událostí první třídy. O smrti „malé Vetserové“ se naopak dlouho vůbec nemluvilo.

Sebevražda v pominutí smyslů?

Skon korunního prince Rudolfa a jeho milenky je dodnes obestřen nejasnostmi. Dlouhou dobu se nevědělo ani to, jak Mary Vetserová zemřela. Spekulovalo se o nešťastně provedeném potratu nebo otravě. Služebnictvo mrtvolu mladé baronesy tajně odvezlo na hřbitov – bezduché tělo podpíral smeták, aby se nekácelo – a pochovalo na hřbitově v nedaleké obci Heiligenkreuz. Její nešťastný osud vzrušuje již déle než sto let lidi stejně jako osud Rudolfův. Jeden z Maryiných obdivovatelů, linecký obchodník Helmuth Flatzelsteiner, šel až tak daleko, že její hrob vyloupil, ostatky si odnesl domů a nechal je prozkoumat. 

Lékaři, které si najal, zjistili, že Mary Vetserová zemřela následkem střelné rány v levém spánku. Příčina smrti korunního prince Rudolfa již tak zcela jednoznačná není. Úřední místa se snažila prosadit verzi, že skonal na mrtvici, později, že zahynul nešťastnou náhodou při lovu. Profesoři soudního lékařství vídeňské univerzity však odmítli takovou nepravdu podepsat. Dvoru nezbylo nic jiného, než oznámit, že následník se v přechodném pominutí smyslů zastřelil. Taková byla a je oficiální verze.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Svět 2009

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907