Tajemný Mayerling: Nešťastný konec korunního prince Rudolfa

09.02.2016 - Jiří Pernes

O existenci loveckého zámečku Mayerling nedaleko Vídně širší veřejnost prakticky nevěděla až do 30. ledna 1889, kdy zde byl totiž nalezen mrtvý korunní princ Rudolf


Reklama

Dne 28. ledna 1889 odjel následník trůnu do Mayerlingu, kde se chtěl zúčastnit lovu a prožít několik dní s Mary Vetserovou. Zpět se již nevrátili – 30. ledna v ranních hodinách byli oba nalezeni mrtvi v jednom ze zámeckých pokojů. Rudolfova smrt se stala politickou událostí první třídy. O smrti „malé Vetserové“ se naopak dlouho vůbec nemluvilo.

Sebevražda v pominutí smyslů?

Skon korunního prince Rudolfa a jeho milenky je dodnes obestřen nejasnostmi. Dlouhou dobu se nevědělo ani to, jak Mary Vetserová zemřela. Spekulovalo se o nešťastně provedeném potratu nebo otravě. Služebnictvo mrtvolu mladé baronesy tajně odvezlo na hřbitov – bezduché tělo podpíral smeták, aby se nekácelo – a pochovalo na hřbitově v nedaleké obci Heiligenkreuz. Její nešťastný osud vzrušuje již déle než sto let lidi stejně jako osud Rudolfův. Jeden z Maryiných obdivovatelů, linecký obchodník Helmuth Flatzelsteiner, šel až tak daleko, že její hrob vyloupil, ostatky si odnesl domů a nechal je prozkoumat. 

Lékaři, které si najal, zjistili, že Mary Vetserová zemřela následkem střelné rány v levém spánku. Příčina smrti korunního prince Rudolfa již tak zcela jednoznačná není. Úřední místa se snažila prosadit verzi, že skonal na mrtvici, později, že zahynul nešťastnou náhodou při lovu. Profesoři soudního lékařství vídeňské univerzity však odmítli takovou nepravdu podepsat. Dvoru nezbylo nic jiného, než oznámit, že následník se v přechodném pominutí smyslů zastřelil. Taková byla a je oficiální verze.

  • Zdroj textu:

    Svět 2009

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2019 využilo průplav přes pět tisíc tankerů a podobný počet dalších nákladních lodí.

Cestování
Revue

Jupiterův měsíc Ganymed. Podle vědců se na jeho povrchu nachází největší známý impaktní kráter ve Sluneční soustavě.

Vesmír

Tasmánský čert, ďábel medvědovitý

Věda

Duby patří k dlouhověkým stromům, které od nepaměti podněcovaly lidskou fantazii. Při jejich košaté mohutnosti se není čemu divit (Foto: Shutterstock)

Příroda

Karel IV. se synem Václavem a synovcem Joštem

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907