Zámeček Mayerling: Místo tragédie syna císaře Františka Josefa I.

11.03.2016 - Josef Veselý


Reklama

„Je nutno pohlédnout myšlence na smrt beze strachu do očí.“ Tato slova pronesl korunní princ Rudolf, syn císaře Františka Josefa I. a jeho manželky císařovny Alžběty Bavorské, v rozhovoru s anatomem Zuckerkandlem. A právě na loveckém zámečku Mayerling, který zachycuje dobová fotografie, jí rakouský následník trůnu vykročil vstříc.

O tom, co se v Mayerlingu přihodilo 30. ledna 1889, existuje jen málo svědectví. Ráno, někdy po šesté hodině, vyšel z pokoje oblečený Rudolf, jakoby celou noc nespal. Sluhovi Loschkovi řekl, aby připravil snídani a kočímu Bratfischovi dal pokyn, ať zapřáhne. Komorník vyšel ven, když se ozvaly dva výstřely. Vyděšen přiběhl zpátky. Dveře ložnice byly zavřené. Kladivem rozbili výplň dveří, a co spatřili, bylo hrozné. Rudolf a Mary leželi oblečení vedle sebe na posteli – mrtví.

Jaké tajemství skrývají zdi Mayerlingu?

První úřední zpráva světu sdělovala, že korunní princ zemřel na infarkt. Císařská rodina však ještě nějakou dobu žila v domnění, že Mary otrávila Rudolfa a pak i sebe. Oboje bylo neudržitelné, a tak byla příčina smrti upravena na „sebevraždu v náhlém pominutí smyslů“. Díky tomu mohl mít Rudolf církevní pohřeb. Mary Vetserová byla potají odvezena do Heiligenkreuzu, kde byla beze svědků zahrabána v koutu sebevrahů. V Mayeringu měla být jenom jedna mrtvola. Nadále se předstíralo, že žádná Mary Vetserová v souvislosti s následníkem trůnu neexistovala. Teprve dvorní lékař Widerhofer podal císaři zprávu o skutečném stavu věcí. Mary byla střelena do levého spánku, přičemž by se takto jako pravačka sotva dokázala střelit sama. Korunního prince doprovázelo na jeho poslední cestě 120 000 Vídeňanů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 7-8/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze sociální úzkosti se stal všudypřítomný problém

Věda

Prvotní kanály nesloužily k odstraňování exkrementů – využívaly se k rozvádění vody pro  zavlažování a také coby prostředek prevence záplav. (foto: Unsplash, Evangelos MpikakisCC0)

Reklama

Hornatá krajina Sulawesi v oblasti Tana Toraja s neodmyslitelnými rýžovými políčky. (foto: Shutterstock)

Příroda

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907