100+1 zahraniční zajímavost 13/22: Návrhy na rekonstrukci katedrály Notre-Dame vyvolaly zděšení

13.07.2022 - David Bimka

Lze nenásilně propojit starou stavbu s moderní? Někdy se styly prolnou skvěle, jindy vše skončí katastrofou. Jaký osud čeká zničenou katedrálu Notre-Dame?

<p>Návrhy na rekonstrukci zničené katedrály vyvolaly zděšení. Jaký osud ji čeká? <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Návrhy na rekonstrukci zničené katedrály vyvolaly zděšení. Jaký osud ji čeká? (foto: Shutterstock)


Reklama

Jednou zbořené či zničené památky už nelze nikdy plně nahradit, protože vždy půjde o „pouhé moderní repliky, nové věci natřené tak, aby vypadaly jako staré“. Když před třemi lety lehla popelem střecha pařížského chrámu Notre-Dame, srdce celého světa se zastavilo – vedle katedrály v Chartres snad v zemi galského kohouta neexistuje velebenější svatostánek. Jen co však vyhasly poslední uhlíky, začala se řešit rekonstrukce, a nápadů na novou podobu ikonické stavby se sešlo nepřeberné množství: Architekti si na místě střechy představovali v umělecké nadsázce třeba plavecký bazén, luxusní apartmá či zeleninový skleník, ale zazněly i vážně míněné návrhy na masivní vitráže. Zcela odmítavá reakce laiků i památkářů se pak dala snadno předvídat. 

Lze vlastně „bezbolestně“ propojovat staré stavby s moderní architekturou? Zmíněnou otázku si obvykle klade konzervativní veřejnost, ale debata probíhá také mezi architekty. Prolínání stylů a materiálů totiž někdy dopadne skvěle, jindy však skončí naprostou katastrofou. 

Některé projekty, například nová budova přilepená k historickému divadlu v anglickém Yorku, dosahují přirozeného prolnutí. Stejně krásně se snoubí černá ocel a sklo s kamenem Městského muzea ve slovinské Lublani. Naopak budova Unie architektů v rumunské Bukurešti připomíná dort, na který někdo z výšky upustil skleněnou cihlu, zatímco z průčelí Královského muzea v kanadském Torontu startuje cosi jako imperiální křižník z Hvězdných válek. Jak nakonec Francouzi rozhodli o rekonstrukci pařížské katedrály Notre-Dame, se dozvíte v aktuálním čísle 100+1 zahraničních zajímavostí.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Objevený masový hrob na lokalitě Vráble. Téměř všechny nalezené kostry jsou bez hlavy. (foto: Martin FurholtCC BY 4.0)

Věda

Nedělní erupce třídy X v podobě jasného záblesku (vpravo nahoře), jak ji zachytila observatoř SDO. (foto: NASA, SDOCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Boeing B-17G Flying Fortress při letecké přehlídce. (foto: Wikimedia Commons, Airwolfhound, CC BY-SA 2.0)

Válka
Zajímavosti

První evropská kavárna vznikla v Benátkách v roce 1640. Česko si na svou první kavárnu počkalo až do roku 1714. Koncem 19. století už bylo v Praze více než 70 kaváren a v Brně téměř stovka. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Požár v proslulé katedrále Notre-Dame v Paříži vypukl v pondělí 15. dubna 2019 během rekonstrukce její střechy. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907