100+1 zahraniční zajímavost 18/22: Šlofíkem ku zdraví

12.10.2022 - David Bimka

Chrám spánku je v ruinách. Káva, televize a stres zničily čas na odpočinek. Kolik z nás ráno vstává v dobré náladě, s odpočatým tělem a svěží myslí? Dokážou ho nahradit krátké šlofíky?


Reklama

Naše kultura se zbláznila. A vůbec nejde o politiku či uprchlíky nebo o to, zda nosíte lodičky a rtěnku, zatímco biologicky vzato byste měli oblékat trenýrky. Jedná se o daleko hlubší, fundamentální šílenství – přestali jsme normálně spát. Rodiče novorozenců to velmi dobře znají: Pár probdělých nocí, a z člověka je troska, která si jen s vypětím všech sil ráno nesplete kávu s čističem na záchod a poté odejde dveřmi, aniž by narazila do futer. Po pár měsících či letech, kdy se vše uklidní, už byste se prospat mohli – ale vždyť váš vlastní život konečně začíná, tak kdo by ho trávil v posteli? A jakmile děti vyrostou, nabízí večer po celém dni v práci tolik radostných potěšení, že se jich zkrátka nechcete vzdát. Kdo spí, ten nežije! 

A teď ruku na srdce: Kolik z nás ráno vstává v dobré náladě, s odpočatým tělem a svěží myslí? Večer strávený u televize, počítače či mobilu nám nabourává vnitřní rytmy, stejně jako přemíra kávy a sklenička alkoholu před spaním, jež ve skutečnosti oddalují chvíli, kdy začne mozek opravdu odpočívat. Do postele pak padáme pozdě v noci a oněch doporučených sedm až devět hodin oddychu představuje pouhé zbožné přání. O těch, kdo musejí pracovat na směny, ani nemluvě. Chrám spánku se zkrátka ocitl v ruinách. 

V poslední dekádě se výzkum v dané oblasti mimořádně prohloubil a dnes už víme, že se s chronickým nevyspáním pojí řada psychických i fyzických onemocnění. Současně se však zdá z mnoha důvodů nemožné si dostatek spánku pravidelně dopřát. Co s tím? Nejspíš vás potěší článek z produkce časopisu BBC Science Focus v aktuálním čísle 100+1 zahraničních zajímavostí. Dočtete se v něm totiž, že lze spánkový deficit úspěšně dohnat krátkými šlofíky. Pokud je to tedy alespoň trochu možné, natáhněte se i přes den!

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Pavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907