11 kilometrů nad Zemí: Zatmění Slunce jaké jste ještě neviděli

11.03.2016 - Martin Reichman


Reklama

Na rozdíl od loňského zatmění Slunce jsme to letošní ani neznamenali – březnový překryv Slunce Měsícem totiž nebyl z území Česka pozorovatelný. Díky Miku Kentrianakisovi si ale tuto nevšední podívanou můžeme vychutnat z pohodlí domova a co víc - Mikovo zatmění nabízí opravdu unikátní pohled. Tento vědec a člen americké astronomické společnosti natočil úplné zatmění Slunce ve výšce 11 kilometrů, během letu z Aljašky na Havaj.

K zachycení události byla potřeba i spolupráce leteckého dopravce, který s ohledem na unikátní událost změnil letový plán. Celá operace se domlouvala více než rok. Aby se letadlo AS870 nacházelo ve správný čas na správném místě, musel být jeho start z aljašského letiště v Anchorage o 30 minut opožděn.

Reklama

  • Zdroj textu:

    airline.ee, YouTube

  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Horké chvíle na orbitě v podání filmu Gravitace. Bez ochrany skafandru by kosmonauti ztratili vědomí za patnáct sekund.

Vesmír

Průměrná nosnice dává ročně 320 vajec, ale stavbou těla není podobné zátěži uzpůsobená.

Zajímavosti

Viktoriánské ženy musely dodržovat přísná módní pravidla. Pas si stahovaly korzetem a krinolíny naopak roztahovaly obručemi.

Historie

Fritz Julius Lemp (vlevo) v družném hovoru s kontradmirálem Karlem Dönitzem .

Válka

Bakteriofág (odvozený ze slov bakterie a fagein – řecky „jíst“), zkráceně fág, je obecný název pro virus infikující bakterie.

Věda

Historický střed města Trogir byl roku 1997 zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO díky své mimořádné architektonické kontinuitě výstavby města.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907