11 kilometrů nad Zemí: Zatmění Slunce jaké jste ještě neviděli

11.03.2016 - Martin Reichman


Reklama

Na rozdíl od loňského zatmění Slunce jsme to letošní ani neznamenali – březnový překryv Slunce Měsícem totiž nebyl z území Česka pozorovatelný. Díky Miku Kentrianakisovi si ale tuto nevšední podívanou můžeme vychutnat z pohodlí domova a co víc - Mikovo zatmění nabízí opravdu unikátní pohled. Tento vědec a člen americké astronomické společnosti natočil úplné zatmění Slunce ve výšce 11 kilometrů, během letu z Aljašky na Havaj.

K zachycení události byla potřeba i spolupráce leteckého dopravce, který s ohledem na unikátní událost změnil letový plán. Celá operace se domlouvala více než rok. Aby se letadlo AS870 nacházelo ve správný čas na správném místě, musel být jeho start z aljašského letiště v Anchorage o 30 minut opožděn.

Reklama

  • Zdroj textu:

    airline.ee, YouTube

  • Zdroj fotografií:Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příslušníci americké námořní pěchoty ve Vietnamu, kde docházelo k desítkám případů fraggingu. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Marines, CC0)

Válka

Archeologové se domnívají, že reliéf znázorňuje náčelníka, který se během rituálu nachází v transu a předvádí řev jaguára. (foto: Centro INAH TabascoCC0)

Věda

Hraje i svítí

Numi 2 | kde: USA | cena: 135 tisíc korun 

Zatímco jiné toalety překvapují vzhledem, tvarem či použitými materiály, cena modelu Numi 2 od společnosti Kohler odráží jeho funkčnost. Záchod dostal do vínku pohybové senzory, a automaticky tak zvedá poklop. Prkénko je samozřejmě vyhřívané a nastavit si lze také následnou očistu, tedy teplotu proudu vody a vysoušení teplým vzduchem. Pokud navíc při „sezeních“ očekáváte specifickou atmosféru místnosti, jistě vás potěší, že Numi 2 nabízí volitelné osvětlení a bluetooth reproduktor, který vám přehraje oblíbenou hudbu. (foto: Profimedia)

Revue

Vizualizace budoucí ruské vesmírné stanice. (foto: Roskosmos, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Dobrodružství jeho všedního života by nejspíš vydalo na desítky autobiografických románů, on však o sobě napsal jen jediný: knihu Storia della mia vita – Dějiny mého života. (foto: Wikimedia Commons, Kelly GalbraithCC BY-SA 4.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907