Umění představuje velmi ošemetný obor a jen málokdo dokáže jeho prostřednictvím zbohatnout. Některé hvězdy si však svou tvorbou podmanily svět – a ten jim pak k nohám snesl miliardy
Damien Hirst | profese: výtvarník | jmění: 6,8 miliardy korun
Aktuálně nejbohatší britský umělec, Damien Hirst, se narodil v roce 1965 a mezi prominentní jména ostrovního království se zařadil v 90. letech, po boku kolegů ze spolku Young British Artists. Středobodem jeho tvorby se stala smrt: Proslavil se mimo jiné umístěním vycpaného, víc než čtyřmetrového žraloka tygřího do nádrže s formaldehydem. Instalace měla vzbuzovat dojem, že zvíře žije a zároveň je mrtvé, jako by ustrnulo v čase. Podle některých odhadů se dílo prodalo v přepočtu za 353 milionů korun.
Shahrukh Khan | profese: herec | jmění: 13,6 miliardy korun
Přezdívá se mu „král Bollywoodu“ a na kontě má osm desítek filmů. Kariéru Shahrukha Khana odstartovaly menší role v televizních seriálech z 80. let a ve svých prvních snímcích hrál záporné postavy. Skutečnou slávu si vydobyl až na sklonku tisíciletí, kdy se stal hvězdou několika romantických filmů. Od roku 2015 je jedním z předsedů produkční společnosti Red Chillies Entertainment a mimo jiné spoluvlastní kriketové týmy Kolkata Knight Riders a Trinbago Knight Riders.
Paul McCartney | profese: hudebník | jmění: 27,2 miliardy korun
Bývalý basák a zpěvák legendárních Beatles vydělal převážnou část jmění díky licenčním poplatkům za písně, které napsali společně s Johnem Lennonem. Kontu Paula McCartneyho však prospěl i fakt, že po rozpadu „Brouků“ v roce 1970 založil kapelu Wings a následně působil ještě v mnoha dalších projektech. Překvapivě přitom nemá žádné formální hudební vzdělání: Sám se naučil hrát na baskytaru, ovládá však i kytaru či klavír a nebojí se ani bicích.
Élisabeth Badinterová | profese: spisovatelka | jmění: 29,5 miliardy korun
Francouzská filozofka a historička Élisabeth Badinterová se proslavila coby advokátka liberálního feminismu a ve svém díle pojednává například o údělu žen v současné společnosti. Magazín Marianne ji sice v roce 2010 označil za nejvlivnější francouzskou intelektuálku, jmění však nevydělala prodejem knih – těch vydala „pouze“ dvanáct. Zbohatla hlavně díky akciím mezinárodní společnosti Publicis Groupe, která se zabývá marketingem a prací s veřejností: V roce 1996 jí je odkázal otec.
Miuccia Prada | profese: módní návrhářka | jmění: 252 miliard korun
Průlomem ve světě módy se pro Miucciu Pradu stala v roce 1985 kabelka z černých, jemně tkaných nylonových vláken. O čtyři roky později uvedla návrhářka na trh populární kolekci prêt-à-porter: Termín označuje oblečení, jež se prodává ve standardních konfekčních velikostech. V roce 1992 představila Prada svou „levnější“ značku Miu Miu a tři roky nato začala navrhovat oblečení také pro muže. Časopis Forbes ji v roce 2014 označil za jednu z nejmocnějších žen světa.
ZajímavostiAfgánská kvalita
Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.
V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)