5 nejbohatších umělců: Žebříčku boháčů vládne nedostižná žena

Umění představuje velmi ošemetný obor a jen málokdo dokáže jeho prostřednictvím zbohatnout. Některé hvězdy si však svou tvorbou podmanily svět – a ten jim pak k nohám snesl miliardy

14.11.2020 - Vilém Koubek

Živý i mrtvý 

Damien Hirstprofese: výtvarník | jmění: 6,8 miliardy korun

Aktuálně nejbohatší britský umělec, Damien Hirst, se narodil v roce 1965 a mezi prominentní jména ostrovního království se zařadil v 90. letech, po boku kolegů ze spolku Young British Artists. Středobodem jeho tvorby se stala smrt: Proslavil se mimo jiné umístěním vycpaného, víc než čtyřmetrového žraloka tygřího do nádrže s formaldehydem. Instalace měla vzbuzovat dojem, že zvíře žije a zároveň je mrtvé, jako by ustrnulo v čase. Podle některých odhadů se dílo prodalo v přepočtu za 353 milionů korun.


Král Bollywoodu

Shahrukh Khanprofese: herec | jmění:  13,6 miliardy korun

Přezdívá se mu „král Bollywoodu“ a na kontě má osm desítek filmů. Kariéru Shahrukha Khana odstartovaly menší role v televizních seriálech z 80. let a ve svých prvních snímcích hrál záporné postavy. Skutečnou slávu si vydobyl až na sklonku tisíciletí, kdy se stal hvězdou několika romantických filmů. Od roku 2015 je jedním z předsedů produkční společnosti Red Chillies Entertainment a mimo jiné spoluvlastní kriketové týmy Kolkata Knight Riders a Trinbago Knight Riders. 


Nejbohatší Brouk 

Paul McCartneyprofese: hudebník | jmění: 27,2 miliardy korun

Bývalý basák a zpěvák legendárních Beatles vydělal převážnou část jmění díky licenčním poplatkům za písně, které napsali společně s Johnem Lennonem. Kontu Paula McCartneyho však prospěl i fakt, že po rozpadu „Brouků“ v roce 1970 založil kapelu Wings a následně působil ještě v mnoha dalších projektech. Překvapivě přitom nemá žádné formální hudební vzdělání: Sám se naučil hrát na baskytaru, ovládá však i kytaru či klavír a nebojí se ani bicích.


Otcův odkaz

Élisabeth Badinterováprofese: spisovatelka | jmění: 29,5 miliardy korun

Francouzská filozofka a historička Élisabeth Badinterová se proslavila coby advokátka liberálního feminismu a ve svém díle pojednává například o údělu žen v současné společnosti. Magazín Marianne ji sice v roce 2010 označil za nejvlivnější francouzskou intelektuálku, jmění však nevydělala prodejem knih – těch vydala „pouze“ dvanáct. Zbohatla hlavně díky akciím mezinárodní společnosti Publicis Groupe, která se zabývá marketingem a prací s veřejností: V roce 1996 jí je odkázal otec.


Od kabelky ke hvězdám 

Miuccia Pradaprofese: módní návrhářka | jmění: 252 miliard korun

Průlomem ve světě módy se pro Miucciu Pradu stala v roce 1985 kabelka z černých, jemně tkaných nylonových vláken. O čtyři roky později uvedla návrhářka na trh populární kolekci prêt-à-porter: Termín označuje oblečení, jež se prodává ve standardních konfekčních velikostech. V roce 1992 představila Prada svou „levnější“ značku Miu Miu a tři roky nato začala navrhovat oblečení také pro muže. Časopis Forbes ji v roce 2014 označil za jednu z nejmocnějších žen světa. 

Další články v sekci