Aerodynamická astronomie: Inženýři testují budoucí teleskop ve větrném tunelu

27.12.2017 - Stanislav Mihulka

Extrémně velký dalekohled bude muset zvládnout vichry hor pouště Atacama

Test teleskopu - Model teleskopu Extremely Large Telescope (ELT) při testu
Test teleskopu - Model teleskopu Extremely Large Telescope (ELT) při testu

Reklama

Inženýři Evropské jižní observatoře ESO mají před sebou důležitý úkol. Testují budoucí obří teleskop Extremely Large Telescope (ELT), který by měl pozorovat vesmír od roku 2024, ve větrném tunelu.

Proč ale testovat aerodynamické vlastnosti teleskopu? Odpověď je jednoduchá – je to kvůli jeho velikosti. Až bude teleskop ELT stát na vrcholku 3 kilometry vysoké hory Cerro Armazones v poušti Atacama, bude mít na výšku téměř 80 metrů. A v takové výšce bývá pořádně větrno.

Teleskop ve větrném tunelu

Podle představitelů ESO jsou takové podmínky náročné a pro konstruktéry představují výzvu. Proto jsou testy ve větrném tunelu na místě. Model teleskopu ELT je podstoupil ve větrném tunelu italské Polytechnické univerzity v Miláně. Senzory ověšený model během testů čelil podmínkám, jaké ho podle pozorování čekají na Cerro Armazones.

TIP: Největší kontrakt v dějinách pozemní astronomie: Dalekohled za 10,5 miliardy

Až bude teleskop Extremely Large Telescope hotový, bude vybavený kolosálním primárním zrcadlem o velikosti 39 metrů. Zrcadlo se bude skládat z celkem 798 šestiúhelníkových segmentů a teleskop s ním bude pozorovat vesmír, jako nikdy předtím. Může se zaměřit například na galaxie s extrémně velkým červeným posuvem, vznik hvězd, exoplanety a protoplanetární systémy.

Program vývoje dalekohledu ELT byl přijat v roce 2012 a stavba dostala „zelenou“ v roce 2014. Slavnostní položení základního kamene tohoto obřího dalekohledu se uskutečnilo za účasti Chilské prezidentky v květnu 2017. První světlo by dalekohledem mělo projít v roce 2024

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com, ESO

  • Zdroj fotografií: ESODalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907