Afrika má nejstarší prvorodičku: Nigerijka porodila v 68 letech zdravá dvojčata

28.04.2020 - Zuzana Rychlá

<p>Margaret a Noah Adenuga se svými dvojčaty.</p>

Margaret a Noah Adenuga se svými dvojčaty.


Reklama

Margaret Adenuga je zřejmě nejstarší prvorodičkou v Africe. Tato 68letá dáma z Nigérie porodila před dvěma týdny zdravá dvojčata. O početí se Margaret se svým 77letým manželem Noahem pokoušeli více než 40 let. Nepomohly ani četné návštěvy specialistů v Africe a v Evropě, za které pár utratil veškeré své úspory. Přesto nikdy neztratili naději.

TIP: Žena z Bangladéše porodila chlapce, o měsíc později se jí narodila dvojčata

Dvojčata – chlapec a dívka, byla počatá ve zkumavce a na svět přišla 16. dubna císařským řezem ve Fakultní nemocnici v Lagosu. Podle vyjádření lékařů jsou matka i obě děti v pořádku a těší se dobrému zdraví. I přes pokročilý věk není Margaret nejstarší matkou. Prvenství v tomto směru drží od loňského roku Indka Mangayamma, která porodila zdravá dvojčata ve věku 74 let.

  • Zdroj textu:

    CNN

  • Zdroj fotografií: Lagos University Teaching Hospital

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti patří k dávným živočichům, u nichž existuje alespoň teoretická šance, že se nám je podaří naklonovat.

Zajímavosti

Únosů mladých žen a dívek indiány se v historii odehrálo hned několik

Historie

Soustava evropských teleskopů

V provozu od roku: 1998–2001
Průměr: každý ze čtyř dalekohledů 8,2 m

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) představuje vlajkovou loď evropské astronomie pro pozorování vesmíru ze zemského povrchu. Jedná se o největší systém evropských teleskopů: Vyrostl na hoře Cerro Paranal na severu Chile, v centrální části pouště Atacama, která je nejsušším místem na světě. Dalekohledy spravuje Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO), k jejímž členům se od roku 2007 řadí i Česká republika. 

Základ observatoře tvoří čtyři dalekohledy, každý o průměru 8,2 m: Antu (v provozu od roku 1998), Kueyen (1999), Melipal (2000) a Yepun (2001). Kromě toho do soustavy patří i čtyři pomocné přístroje o průměru 1,8 m. Mohou pracovat všechny společně, a vytvořit tak obří interferometr VLTI, který astronomům umožní sledovat až 25× jemnější podrobnosti než v případě každého teleskopu zvlášť.

Do vybavení dalekohledů jsou zařazovány stále nové a dokonalejší detektory i kamery. Například zařízení GRAVITY pro interferometr VLTI provedlo první přímé pozorování exoplanety prostřednictvím optické interferometrie. Díky této metodě se podařilo odhalit komplexní atmosféru tělesa, v níž oblaka železných a křemičitých částic víří v bouři planetárních rozměrů. Použitý postup nabízí jedinečnou možnost průzkumu dnes známých planet mimo Sluneční soustavu.

Přístroj GRAVITY rovněž přinesl další důkaz dlouho předpokládané přítomnosti superhmotné černé díry ve středu naší Galaxie. Nová pozorování zachycují shluk plynu obíhající po kruhové dráze těsně nad horizontem událostí, a to rychlostí odpovídající až 30 % rychlosti světla. 

Vesmír

Požáry v Grónsku z roku 2017

Věda
Zajímavosti

Karikaturisté ukazovali bitvu jako klání generálů – v zákopech ale trpěly desetitisíce vojáků.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907