Aloha! Prototyp měsíční základny by mohl stát na Havaji

11.12.2017 - Martin Reichman

Cesta k multiplanetárnímu člověku je zřejmá – cílem je kolonizace Měsíce a Marsu. Ovšem předtím, než se do podobného dobrodružství pustíme, je třeba si vše náležitě vyzkoušet

Podle ESA bude základem pro výstavbu měsíční základny technologie 3D tisku a zpracování regolitu.
Podle ESA bude základem pro výstavbu měsíční základny technologie 3D tisku a zpracování regolitu.

Reklama

Vybudovat stálou základnu na Měsíci či dokonce na Marsu nebude nic jednoduchého. Když NASA realizovala koncem šedesátých let program Apollo, dokázala během několika let poslat celkem šest úspěšných misí, které přistály na povrchu Měsíce. Nejdelší pobyt ale trval jen několik dní a NASA tehdy ani neměla žádný hlubší cíl, proč na Měsíci přistávají lidé. Šlo jen o důsledek studené války mezi USA a SSSR. I proto bylo Apollo po čase zrušeno a o Měsíc ztratily obě mocnosti zájem.

Multiplanetární člověk

V posledních letech se ale karta obrací a Měsíc a do jisté míry i Mars se opět stávají středobodem zájmu vesmírných misí. Plány na vybudování mimozemské základny se netají NASA, evropská ESA, Rusko nebo nejnověji Čína. Vedle národních vesmírných agentur se o slovo hlásí také soukromé společnosti. Vše přitom nasvědčuje, že základem pro výstavbu základny (ať už na Měsíci, nebo na Marsu) budou hrát technologie 3D tisku.

TIP: Kolonie na Měsíci prý může být až o 90% levnější

Podle podnikatele, ekologa a technologického vizionáře Henka Rogerse si nemůžeme dovolit cestovat k Měsíci či Marsu bez toho, aniž bychom plánované technologie nevyzkoušeli v co největší míře na Zemi.

Na Mezinárodním měsíčním summitu, který se konal letos v říjnu na Havaji za účasti zástupců akademické obce, vládních agentur a soukromého sektoru, proto padlo rozhodnutí o výstavbě prototypu měsíční základny na Zemi. Místem, kde má základna vzniknout, má být Havaj. Plány na výstavbu by měly být hotové již na jaře příštího roku. 

  • Zdroj textu:

    moonbasealliance.com

  • Zdroj fotografií: ESA, Foster + Partners

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Čínské prasečí farmy jsou bohatým zdrojem chřipkových virů.

Věda

Ve viditelném světle

Na takovýto vzhled M31 jsme zvyklí od dob větších pozemních dalekohledů. Hvězdný ostrov v Andromedě dělí od Země asi 2,5 milionu světelných roků a jeho průměr astronomové určili na 230 tisíc světelných let. Jedná se o spirální galaxii, která je vůči našemu pohledu částečně skloněná. Její hmotnost se pohybuje v rozpětí 300–400 miliard hmotností Slunce (nepočítaje temnou hmotu). M31 a Mléčná dráha představují dva největší objekty v Místní skupině. Navzájem se k sobě přibližují a zhruba za čtyři miliardy roků postupně splynou v jednu velkou eliptickou galaxii.

Vesmír

Pes ušatý je v angličtině pojmenován „Bat-eared fox“, tedy „liška s netopýříma ušima“. Sluch této psovité šelmy je skutečně mimořádný.

Příroda
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907