Aloha! Prototyp měsíční základny by mohl stát na Havaji

11.12.2017 - Martin Reichman

Cesta k multiplanetárnímu člověku je zřejmá – cílem je kolonizace Měsíce a Marsu. Ovšem předtím, než se do podobného dobrodružství pustíme, je třeba si vše náležitě vyzkoušet

Podle ESA bude základem pro výstavbu měsíční základny technologie 3D tisku a zpracování regolitu.
Podle ESA bude základem pro výstavbu měsíční základny technologie 3D tisku a zpracování regolitu.

Reklama

Vybudovat stálou základnu na Měsíci či dokonce na Marsu nebude nic jednoduchého. Když NASA realizovala koncem šedesátých let program Apollo, dokázala během několika let poslat celkem šest úspěšných misí, které přistály na povrchu Měsíce. Nejdelší pobyt ale trval jen několik dní a NASA tehdy ani neměla žádný hlubší cíl, proč na Měsíci přistávají lidé. Šlo jen o důsledek studené války mezi USA a SSSR. I proto bylo Apollo po čase zrušeno a o Měsíc ztratily obě mocnosti zájem.

Multiplanetární člověk

V posledních letech se ale karta obrací a Měsíc a do jisté míry i Mars se opět stávají středobodem zájmu vesmírných misí. Plány na vybudování mimozemské základny se netají NASA, evropská ESA, Rusko nebo nejnověji Čína. Vedle národních vesmírných agentur se o slovo hlásí také soukromé společnosti. Vše přitom nasvědčuje, že základem pro výstavbu základny (ať už na Měsíci, nebo na Marsu) budou hrát technologie 3D tisku.

TIP: Kolonie na Měsíci prý může být až o 90% levnější

Podle podnikatele, ekologa a technologického vizionáře Henka Rogerse si nemůžeme dovolit cestovat k Měsíci či Marsu bez toho, aniž bychom plánované technologie nevyzkoušeli v co největší míře na Zemi.

Na Mezinárodním měsíčním summitu, který se konal letos v říjnu na Havaji za účasti zástupců akademické obce, vládních agentur a soukromého sektoru, proto padlo rozhodnutí o výstavbě prototypu měsíční základny na Zemi. Místem, kde má základna vzniknout, má být Havaj. Plány na výstavbu by měly být hotové již na jaře příštího roku. 

  • Zdroj textu:

    moonbasealliance.com

  • Zdroj fotografií: ESA, Foster + Partners

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907