Amber Fort: Indická pevnost s velkou minulostí

08.09.2013 - Marek Telička


Reklama

Pevnost Amber Fort se nachází asi deset kilometrů od Džajpuru, jenž je hlavním městem indického státu Rádžhastán. Název této monumentální stavby se dá přeložit jako Jantarová nebo také Žlutá pevnost. Původní název je ovšem Amer, přičemž toto slova nemá s barvou nic společného. Stavba navíc není žlutá, neboť je konstruována z červeného a bílého pískovce. Budování bylo započato v roce 1592 za vlády rádži Man Singha I.

Vnější vzhled stavby, na níž zub času v době překračující čtyři století přece jen znatelně zapracoval, asi nepřipraví návštěvníky na propracovaný a udržovaný vzhled jejích vnitřních částí. Stěny a stropy jsou zdobeny nádhernými dřevořezbami, které zobrazují lovecké scény a dokumentují život někdejších vládců. Stavba zkrátka nezapře, že nebývala jen pevností, ale také palácovým komplexem. V rámci opevněných zdí se nacházely čtyři části, které jsou dodnes vzájemně spojeny širokými schodišti.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V čínských náboženstvích silně zakořenila potřeba uctívat zesnulé předky na fyzickém místě. Kremaci proto lidé volí neradi. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Opevněný palác Amer sloužil v letech 1592–1728 jako sídlo vládnoucích mahárádžů.

Zajímavosti

Objímání v experimentu. Vlevo objetí křížem

Věda

Modropláštníci nádherní (Malurus cyaneus) zpívají svým nevylíhlým zárodkům zvláštní signál, který je obranou proti hnízdnímu parazitizmu kukačky bronzové (Chalcites basalis).

Příroda

Jedna z dávných galaxií, objevených v rádiové oblasti

Vesmír
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907