Americké městečko nasazuje v boji proti marihuaně „Super Čichače“

Americký Bessemer smrdí. Podle radních za to může nelegální pěstování marihuany. Do akce proto povolali „Super Čichače“

07.02.2020 - Martin ReichmanPo letech tvrdé restrikce se postupně mění přístup Američanů k tzv. měkkým drogám. Marihuanu pro rekreační užívání dekriminalizovalo, nebo dokonce legalizovalo již 11 států USA. Patří mezi i ně i Michigan, kde si lze legálně užívat marihuanu od prosince 2018. Jak ale ukazuje zkušenost z městečka Bessemer, ne všichni jsou změnou přístupu právě nadšení.

Dvoutisícové městečko Bessemer z amerického Michiganu znali donedávna jen milovníci lyžování a dovádění na sněžných skútrech. Nyní na sebe upozornilo i v celostátním měřítku. Důvodem je marihuana, respektive její výrazná vůně. Část obyvatel Bessemeru je již otrávených intenzivním marihuanovým odérem, který se line ulicemi.

Když zavoní tráva...

„Město Bessemer smrdí,“ prohlásila na městské schůzi členka rady Linda Nelsonová. „Marihuana je cítit všude. Někteří z obyvatel města již kvůli tomu odmítají vycházet na zahradu.“

Michiganské zákony umožňují pěstování maximálně 12 rostlin konopí na jednu rezidenci. Podmínkou je věk od 21 let a zakázáno je i pěstování rostlin venku. Konopí nesmí být volně přístupné a nesmí být zvenčí viditelné.  

Vůně, linoucí se ulicemi, ale naznačuje, že někteří tato pravidla nerespektují. Podle radní Nelsonové je možné, že někdo pěstuje větší než povolené množství, případně v nevyhovujících prostorách. Rada proto navrhla vybavit místní policii olfaktometrem – zařízením, které rozředí vzorek v přesném poměru a takto upravený vzorek pouští do čichových portů posuzovatelů ve střídavém rytmu s čistým vzduchem. Zjednodušeně by se dal olfaktometr popsat jako „čichový dalekohled“.

TIP: Nový výzkum: Po legalizaci klesá spotřeba marihuany u teenagerů

Radnice proto zakoupila zařízení v hodnotě 3 400 $ (v přepočtu asi 75 tisíc korun) v naději, že se jim podaří odhalit jakékoli nezákonné hospodaření s konopím a umožní tak obyvatelům znovu si užít pobyt venku bez nepříjemného marihuanového odéru.

Legalizace konopí v USA

Konopí pro rekreační účely je kromě Illinois legální i na Aljašce, v Coloradu, Kalifornii, Maine, Massachusetts, Michiganu, Nevadě, Oregonu, ve Vermontu, v okrsku hlavního města D.C. a také ve státě Washington. Léčebné konopí je legální ve 32 z 50 amerických států.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    St. Croix Sensory, CC0 Creative Commons


Další články v sekci