Odpůrci legalizace marihuany se obávají, že povede k častějšímu užívání mezi teenagery. Nic tomu ale nenasvědčuje
Legalizace marihuany má v dnešní době své příznivce i odpůrce. Jedním z argumentů proti uvolnění zákazů užívání a prodeje této pozoruhodné rostlinné drogy často bývá i to, že legalizace marihuany povede k její větší spotřebě, především mezi mladými lidmi. Jak je to ale doopravdy?
Touto otázkou se nedávno zabýval rozsáhlý výzkum mezi americkými teenagery. Vědci použili data z národního průzkumu zdraví mladých lidí, který každé dva roky pořádá Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Do výzkumu zahrnuli výzkumy z let 1993 až 2017, kterých se zúčastnilo přes 1,4 milionu středoškolských studentů z celých Spojených států. Během této doby 27 států USA legalizovalo medicínskou marihuanu a 7 států povolilo rekreační užívání marihuany.
TIP: V USA řádí opiátová krize: Mohla by ji vyřešit rekreační marihuana?
Vědci nenašli žádné důkazy toho, že by legalizace marihuany vedla k nárůstu užívání marihuany u teenagerů. Je to spíše naopak. Zdá se, že teenageři po legalizaci kouří trávu méně. Netýká se to ale legalizace medicínské marihuany, nýbrž těch států, v nichž povolili rekreační užívání marihuany. Podle jedné zajímavé hypotézy je příčinou to, že legalizace odejme marihuaně příchuť zakázaného ovoce, které teenagerům tolik chutná.
HistorieFrancouzští rezervisté v Paříži během 1. světové války. Město na Seinou bylo první evropskou metropolí, která naplno zažívala hrůzu z náletů. (foto: Picryl, Library of Congress, CC0)
ZajímavostiO nekontrolované „oslavné“ výstřely není nouze především při nejrůznějších příležitostech na Blízkém východě. (foto: Profimedia)
VesmírKráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale Nations, CC BY-NC 2.0)