Americké námořnictvo potvrdilo autenticitu záběrů zachycujících UFO

Americké námořnictvo poprvé v historii potvrdilo, že záběry zachycující neidentifikovaný létající objekt neboli UFO, které unikly na internet, jsou autentické

22.10.2019 - Vilém Koubek



V prosinci 2017 se na internetu začala objevovat videa zachycující létající objekt, která údajně pořídili piloti amerického námořnictva. Záběry byly černobílé, zrnité a obecně nekvalitní – jak už to u „zaručeně autentických“ důkazů o existenci UFO bývá. Zaznívají na nich i hlasy udivených pilotů, kteří se snaží cíl zachytit pomocí přístrojů a vyhodnotit jeho rychlost – což se jim skutečně podaří. Následuje ohromené: „Jak se to může do p***le pohybovat tak rychle?“ Na jiném videu pak pilot upozorňuje kolegu: „Dívej! Udělalo to kotrmelec! A je jich tam celá letka!“

Dal si v tomto případě někdo s falšováním skutečně práci? Podle všeho ne. Na rozdíl od nesčetného množství předešlých materiálů zástupci amerického námořnictva potvrdili, že se nejedná o falzifikáty, nýbrž o autentické záběry z kabin stíhaček. A dodávají, že stále nevědí, co videa zachycují.

Neidentifikovaný patent

Natočené objekty se podle mluvčího Josepha Gradishera řadí do kategorie UAP čili „unidentified aerial phenomena“, v překladu „neidentifikované vzdušné jevy“. Zmíněný termín se armáda rozhodla zavést nově. Obchází tak zkratku UFO neboli „unidentified flying object“, tj. „neidentifikovaný létající objekt“, kterou pokřivila popkultura a konspirační teorie. Vojáci, kteří narazí na nejasný úkaz, si pak totiž hlášení raději nechají pro sebe, než by vysvětlovali nadřízeným, že viděli zelené mužíčky. V jednom ze záznamů je ostatně slyšet i komentář pilota, jenž situaci vyhodnocuje realisticky: „To je sakra dron, kámo!“

UAP tak může zahrnovat cokoliv, co se nachází mimo znalosti pilota a nelze to vysvětlit běžnými úkazy v atmosféře. V praxi může jít nejen o „setkání třetího druhu“, ale také o novou technologii, kterou americké námořnictvo nedokáže rozpoznat – anebo ji vlastní a pouze odmítá „nižším šaržím“ přiznat její existenci. 

Obě možnosti sice konspirační teoretiky přivádějí do varu, nicméně ve světle letošních patentů udělených americké armádě působí zamlčené objevy poněkud reálněji. V červenci totiž přinesl web The Drive zprávu, že si námořnictvo USA nechalo patentovat leteckou technologii, díky níž by se nové vzdušné jednotky přiblížily chování, jaké si obvykle spojujeme s UFO

Fyzikální zákony neplatí

Autorem patentu je armádní inženýr Salvatore Cezar Pais a letouny, které na základě jeho objevu vznikly, by měly popírat fyzikální zákony, jak je chápeme – a to ve vzduchu, ve vodě i v kosmu. Zařízení prý totiž stroje obalí tzv. kvantovou bublinou, jež je izoluje od okolního prostředí, a jejich pohyb tudíž nebrzdí odpor vzduchu či vody. 

Podle oficiálně nepotvrzených zpráv zněl koncept úředníkům patentového úřadu natolik fantasticky, že ho zpočátku odmítli. Změnit názor je prý přiměl až dopis vrchního technického důstojníka námořnictva USA s vysvětlením, že ozbrojené síly technologii skutečně vyvinuly a patent nutně potřebují, protože Čína do podobného projektu už nyní „významně investuje“. Úřad tak zapsal vynález pojmenovaný „vozidlo redukující tření hmoty“, doplněný o patent „vysokofrekvenčního generátoru gravitačních vln“ – což naznačuje, jak by technologie mohla pracovat

TIP: UFO nad Británií: Co vydaly odtajněné archivy?

Za normálních okolností by se samozřejmě nabízela otázka, kde vzít k pohonu takového zařízení dostatek energie. A odpověď by zněla, že napájet něco podobného zatím není v našich silách. Jenže začátkem roku získal tentýž inženýr patent na supravodiče fungující za pokojové teploty (supravodiče dokážou vést elektrický proud beze ztrát, ale až dosud je bylo nutné chladit na velmi nízké teploty). Tak by teoreticky bylo možné „kvantový letoun“ pohánět. 

Skrytá zpráva?

Proč tedy námořnictvo potvrdilo autentičnost záběrů pouhé dva roky poté, co pronikly na veřejnost, ačkoliv v předchozích případech trvalo odtajnění svazků celé dekády? Setkání pilotů s testovací technologií mohlo být skutečně zcela náhodné (a nikoliv naaranžované, jak tvrdí konspirátoři) a námořnictvo jde nyní s pravdou ven, protože Čína to zanedlouho udělá sama. USA tak možná jen využily elegantní způsob, jak informovat svět o nadcházející revoluci v letectví – a případně trochu zamotat hlavu konkurenci. 


Další články v sekci