UFO nad Británií: Co vydaly odtajněné archivy?

23.10.2016 - David Bimka

Věříte na „muže v černém”? Ne? Tak to byste měli. V Británii totiž vznikla tajná vyšetřovací komise, která se zabývala případy pozorování UFO. A těch bylo více než jedenáct tisíc. Osm a půl tisíce stran vyšetřovacích dokumentů ostrovní vláda již odtajnila

Rezervovaný postoj britské vlády -<p>Existuje široké spektrum vysvětlení pro fenomény objevující se na obloze a hlášené racionálními lidmi. Vládu Její Výsosti nic nepřesvědčilo o tom, že by tyto fenomény byly mimozemskými objekty.</p>
Rezervovaný postoj britské vlády -

Existuje široké spektrum vysvětlení pro fenomény objevující se na obloze a hlášené racionálními lidmi. Vládu Její Výsosti nic nepřesvědčilo o tom, že by tyto fenomény byly mimozemskými objekty.


Reklama

Tisíce odtajněných dokumentů pocházejí z rozmezí od padesátých let až do současnosti a kromě fotografií a kreseb přinášejí také nesčetná osobní pozorování. Nejvíce dokumentovaných případů pochází z let 1997 až 2005, protože většina starších dat byla jako objekt „dočasného zájmu“ skartována.

Invaze z vesmíru?

Kdo by hledal senzace typu Akta X, nedočká se. Většinu pozorování odepsaly komise ministerstva obrany jako halucinace, záměnu objektů za skutečná letadla nebo přímo vtípky. K nim patří také setkání z roku 1967. Vyděšení obyvatelé malého ostrova Sheppey na jihu Anglie tehdy zavolali na pomoc britské letectvo, protože objevili několik menších létajících talířů. Ty přistály v perfektně vyrovnané řadě, s blikajícími světly. Do nastalého rozruchu byla povolána také armáda a složky rozvědky se začaly připravovat na možnou „mimozemskou invazi“. Až když přivolaní pyrotechnici odpálili jeden z čekajících talířů, zjistili, že jde o makety. Jako recesi je připravili studenti Technické koleje ve Farnborough, kteří prý chtěli vydělat peníze na charitu.

TIP: Kanada pod útokem: Počet nahlášených případů UFO strmě stoupá

Podobně dopadl „únos“ muže z Londýna ze září roku 1998, který okolo půlnoci spatřil nad svojí zahradou neidentifikovaný objekt se dvěma jasnými světly vpředu a jedním kroužícím na jeho břiše. Po pozorování zvláštního objektu muž zjistil, že mysteriózně zmizela hodina času. Ministerstvo mu s typicky britskou odměřenou laskavostí sdělilo, že nejspíše šlo o nízko letící vzducholoď a hodina ubyla prostě proto, že se změnil čas z letního na zimní.

Méně vtipu, více pravdy

V britských dokumentech se ovšem můžeme dočíst i o méně vtipných setkáních popisovaných lidmi, kterým vojáci obvykle věří – protože jde o kolegy. Pozorování vojenských pilotů je věnována značná pozornost, neboť z povahy jejich práce jde o lidi inteligentní, střízlivé a technicky znalé.

Farnborough ještě jednou: Na místní letecké základně šel v roce 1950 testovací pilot Stan Hubbart podél startovací dráhy do své ubikace. Bylo jasné letní ráno. Hubbart zaslechl „podivný, hučivý zvuk“ připomínající velkou elektrárnu. Pak uviděl šedivý lesklý objekt asi tři sta metrů nad zemí, ženoucí se vysokou rychlostí. Okamžitě uvědomil nadřízené. Ti si s ním popovídali a obratem případ uzavřeli.

Ani ne o týden později se objekt ukázal znovu, tentokrát nejen Hubbartovi, ale také dalšímu tuctu lidí z personálu letiště. Naneštěstí nikdo neměl po ruce foťák. Ministerstvo oba případy označilo jako záměnu za letadlo nebo optickou iluzi. „Připadá nám nemožné uvěřit, že by objekt tak výjimečné rychlosti v tak hustě zabydlené oblasti jako Farnborough ušel pozornosti všech kromě jediného svědka,“ napsalo do zprávy. Následné skupinové pozorování pak prý bylo ovlivněno Hubbartovým vyprávěním. Ať to bylo jakkoli, incident podpořil vznik speciální vyšetřovací skupiny.

Zmizelé dokumenty

Odtajněné archivy přes všechnu otevřenost zanechávají nezodpovězené otázky. Jednou ze zásadních je takzvaný Redlesham Forest incident. Událost se stala poblíž letecké základny Woodbridge u Redlshamského lesa v roce 1980. V té době ji používalo americké letectvo.

V noci z 24. na 25. prosince zaznamenaly stráže světla pohybující se a blikající mezi stromy asi kilometr od základny. Co skupina vyslaných vojáků na místě našla, je předmětem dohadů. Ačkoli jeden z přítomných později prohlásil, že se dotkl stroje „neznámého původu“, jeho tvrzení se v průběhu let několikrát zásadně změnilo. Jiní účastníci vypověděli, že nenašli naprosto nic. Stopy navíc „obohatila“ policie, která byla na místo přivolána ve čtyři hodiny ráno. Skeptici tvrdí, že světla pocházela z majáku, který se nacházel kus za lesem na pobřeží. Vojáci vyjíždějící v noci byli na základnu čerstvě převeleni a neznali okolí. Mohli prosvítající světlo zaměnit za UFO?

TIP: Tajemství Oblasti číslo 51: Pitvali Američané mimozemšťany?

To se už asi nedozvíme. V odtajněné složce se totiž nacházejí pouze nedůležité informace. Závěry vyšetřování, rozhovory se svědky – to všechno chybí. Ministerstvo obrany si není jisté, kde se stala chyba. Je možné, že spis někdo odnesl domů k prostudování a už jej nevrátil. A nebo možná nikdy nevznikl, protože událost prostě nikdo nepovažoval za dost důležitou. Pravda zametená pod koberec? Kdo ví. Každopádně je zaděláno na další populární spikleneckou teorii.

Sněmovna UFO vítala

Svého času se pozorování UFO ukázalo jako vítané rozptýlení v těžkých dobách. Rok 1979 byl plný politických střetů. „Železná lady” Margaret Thatcherová vyhrála volby a začala s demontáží mocných dělnických odborů. Následné bouře v ulicích i v parlamentu si vyžádaly svou daň v únavě politiků. Ti tak nadšeně skočili po UFO jako psi po klobáse. Lord Clancarty, člen Sněmovny lordů a autor několika knih o UFO, nabyl přesvědčení, že vláda skrývá mnohá fakta o pozorování mimozemských objektů, a domáhal se jejich zveřejnění.

Následná celodenní debata vyvrcholila vystoupením lorda Stabolgiho, bývalého námořního důstojníka: „...pravda je jednoduchá. Existuje široké spektrum vysvětlení pro fenomény objevující se na obloze a hlášené racionálními lidmi. Vládu Její Výsosti nic nepřesvědčilo o tom, že by tyto fenomény byly mimozemskými objekty.” To je oficiální pozice, kterou britská vláda zastává do dnešních dnı.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 Speciál: 20. století

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svoboda z oceli a kůže

Společnost: Harley-Davidson
Založena: 1903, USA, Milwaukee
Ikony: modely JH „Two-Cam“ (1928), Hydra-Glide (1952), Electra Glide (1965), FX Super Glide (1971)

Motorky Harley-Davidson, které dnes více než co jiného představují synonymum svobodného životního stylu, vznikly vlastně opravdu pro zábavu. Jejich „otcové“ – ve skutečnosti dvacetiletí mladíci a potomci anglických emigrantů Arthur Davidson a William Harley – si prostě chtěli urychlit časté cesty k jezeru. A tak je napadlo přišroubovat k obyčejnému jízdnímu kolu benzinový motor. Svou myšlenku ovšem dále rozpracovávali a již v roce 1903 spatřil světlo světa jejich „stroj číslo jedna“. Dokázal vyvinout rychlost až 60 km/h a jezdil i do kopce. Podnikaví mladíci motorku prodávali za 200 dolarů (asi 112 tisíc korun v dnešních cenách) a zakázky se jen hrnuly. Není divu – ceny automobilů se tehdy pohybovaly v řádech tisíců dolarů. Ocelový orel, symbol jejich nově založené firmy Harley-Davidson (H-D), mohl hrdě vzlétnout. 

Bezstarostná jízda

S trochou nadsázky lze říct, že jejich společnost v následujících desetiletích přežila vše: velkou hospodářskou krizi, období špatné kontroly kvality, finanční propad i konkurenci levnějších a zpočátku dynamičtějších japonských výrobců. Stačila si však přitom připsat hned několik legendárních kousků. Jeden takový vznikl roku 1952 pod označením Hydra Glide: na jeho slávě se pak velkou měrou podílel i film Divoch s Marlonem Brandem v hlavní roli, v němž se záporný hrdina proháněl právě na této „těžké mašině“. V 60. letech se harleye staly doslova reklamou na svobodu, poté co se objevily v kultovním snímku Easy Rider (Bezstarostná jízda). Model FLH Electra Glide (1965) dodnes tvoří zlatý standard amerických motorkářů.  

Ačkoliv firma prošla mnohými krizemi a její motorky byly svého času spojovány s temným podsvětím, nakonec si dokázala místo na trhu udržet. Stále platí, že pro většinu lidí je jakýkoliv „svalnatý“ motocykl prostě „hárlej“ a stejně tak slavná značka evokuje představu chopperu – v obou kategoriích má přitom H-D na všech kontinentech už dlouho silnou konkurenci. Každoročně pak vyjede na silnice na 300 tisíc nových modelů, jejichž základní pořizovací cena se pohybuje v přepočtu kolem čtvrt milionu korun. (foto: Unsplash, CC0)

Zajímavosti

Soukromé civilní lodě pomohly evakuovat britské a francouzské vojáky z obleženého přístavu. Malba britského malíře Charlese Cundalla.

Válka

Kometa 2I/Borisov byla první kometou přilétající z mezihvězdného prostoru, jakou astronomové zaznamenali při průletu Sluneční soustavou v roce 2019. Dalším podobným objektem byla `Oumuamua, u které ale panují dohady, zda šlo skutečně o kometu nebo o planetku.

Vesmír

Nejstarší 3D mapa podle archeologů zřejmě znázorňuje území v západní Francii.

Věda
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907