Americké úřady daly zelenou geneticky upravenému skotu

25.03.2022 - Stanislav Mihulka

Geneticky upravený skot plemene Angus má krátkou a hladkou srst. Díky tomu mnohem lépe snáší vysoké teploty

<p>Aberdeen-anguský skot je jedním z nejvíce chovaných masných plemen na světě. V hojném počtu je toto plemeno zastoupeno též v České republice, první telata se zde narodila v roce 1992.</p>

Aberdeen-anguský skot je jedním z nejvíce chovaných masných plemen na světě. V hojném počtu je toto plemeno zastoupeno též v České republice, první telata se zde narodila v roce 1992.


Reklama

Dnešní zemědělství čelí řadě nových výzev, počínaje globálním oteplováním a dalšími změny v prostředí. Aby s nimi pěstitelé a chovatelé drželi krok, stále více se obracejí ke genetice a biotechnologiím. Tyto metody ale současně doprovází nedůvěra části veřejnosti a s ní související přísné předpisy, takže tvůrci nových plemen a odrůd si nejprve musejí naklonit úřady příslušné země.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nedávno učinil významné rozhodnutí a dal zelenou hovězímu masu z geneticky upraveného skotu společnosti Acceligen, dceřiné společnosti bioinženýrské společnosti Recombinetics se sídlem v USA. Skot plemene Angus upravili s pomocí genetického editoru CRISPR tak, mu rostla krátká a hladká srst. Hovězí z těchto zvířat by mělo být na trhu do dvou let.

Srovnání původního (vpravo) a geneticky upraveného kusu. (foto: ResearchGateCC BY 4.0)

Vedruvzdorný skot

Tento skot, který nese označení PRLR-SLICK, dostal do své genetické výbavy gen, který není syntetický, ale vznikl v důsledku přirozených mutací u jiných typů skotu. Díky změně srsti je méně zranitelným horkem, s nímž se dnes hospodářská zvířata bohužel setkávají stále častěji. Navíc nelze příliš spoléhat na to, že by se v dohledné době problémy s teplotou vyřešily.

TIP: Geneticky vylepšené slepice z Japonska snášejí cenný lék ve vejcích

Americký úřad FDA v posledních letech schválil již pět žádostí biotechnologických firem, v nichž šlo o geneticky upravené slepice, kozy, lososy, králíky a prasata. Tentokrát je to ale poprvé, kdy úřad FDA odsouhlasil geneticky upravené hospodářské živočichy, jejichž genetická modifikace může být přenesena na potomky. Zároveň to určitě nebylo naposled. „Očekáváme, že naše rozhodnutí povzbudí další biotechnologické společnosti, aby nám překládaly k posouzení nové geneticky upravené živočichy,“ uvedl Steven M. Solomon, ředitel Centra pro veterinární medicínu FDA.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907