Americké úřady daly zelenou geneticky upravenému skotu

25.03.2022 - Stanislav Mihulka

Geneticky upravený skot plemene Angus má krátkou a hladkou srst. Díky tomu mnohem lépe snáší vysoké teploty

<p>Aberdeen-anguský skot je jedním z nejvíce chovaných masných plemen na světě. V hojném počtu je toto plemeno zastoupeno též v České republice, první telata se zde narodila v roce 1992.</p>

Aberdeen-anguský skot je jedním z nejvíce chovaných masných plemen na světě. V hojném počtu je toto plemeno zastoupeno též v České republice, první telata se zde narodila v roce 1992.


Reklama

Dnešní zemědělství čelí řadě nových výzev, počínaje globálním oteplováním a dalšími změny v prostředí. Aby s nimi pěstitelé a chovatelé drželi krok, stále více se obracejí ke genetice a biotechnologiím. Tyto metody ale současně doprovází nedůvěra části veřejnosti a s ní související přísné předpisy, takže tvůrci nových plemen a odrůd si nejprve musejí naklonit úřady příslušné země.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nedávno učinil významné rozhodnutí a dal zelenou hovězímu masu z geneticky upraveného skotu společnosti Acceligen, dceřiné společnosti bioinženýrské společnosti Recombinetics se sídlem v USA. Skot plemene Angus upravili s pomocí genetického editoru CRISPR tak, mu rostla krátká a hladká srst. Hovězí z těchto zvířat by mělo být na trhu do dvou let.

Srovnání původního (vpravo) a geneticky upraveného kusu. (foto: ResearchGateCC BY 4.0)

Vedruvzdorný skot

Tento skot, který nese označení PRLR-SLICK, dostal do své genetické výbavy gen, který není syntetický, ale vznikl v důsledku přirozených mutací u jiných typů skotu. Díky změně srsti je méně zranitelným horkem, s nímž se dnes hospodářská zvířata bohužel setkávají stále častěji. Navíc nelze příliš spoléhat na to, že by se v dohledné době problémy s teplotou vyřešily.

TIP: Geneticky vylepšené slepice z Japonska snášejí cenný lék ve vejcích

Americký úřad FDA v posledních letech schválil již pět žádostí biotechnologických firem, v nichž šlo o geneticky upravené slepice, kozy, lososy, králíky a prasata. Tentokrát je to ale poprvé, kdy úřad FDA odsouhlasil geneticky upravené hospodářské živočichy, jejichž genetická modifikace může být přenesena na potomky. Zároveň to určitě nebylo naposled. „Očekáváme, že naše rozhodnutí povzbudí další biotechnologické společnosti, aby nám překládaly k posouzení nové geneticky upravené živočichy,“ uvedl Steven M. Solomon, ředitel Centra pro veterinární medicínu FDA.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907