Americké úřady daly zelenou geneticky upravenému skotu

Geneticky upravený skot plemene Angus má krátkou a hladkou srst. Díky tomu mnohem lépe snáší vysoké teploty

25.03.2022 - Stanislav MihulkaDnešní zemědělství čelí řadě nových výzev, počínaje globálním oteplováním a dalšími změny v prostředí. Aby s nimi pěstitelé a chovatelé drželi krok, stále více se obracejí ke genetice a biotechnologiím. Tyto metody ale současně doprovází nedůvěra části veřejnosti a s ní související přísné předpisy, takže tvůrci nových plemen a odrůd si nejprve musejí naklonit úřady příslušné země.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nedávno učinil významné rozhodnutí a dal zelenou hovězímu masu z geneticky upraveného skotu společnosti Acceligen, dceřiné společnosti bioinženýrské společnosti Recombinetics se sídlem v USA. Skot plemene Angus upravili s pomocí genetického editoru CRISPR tak, mu rostla krátká a hladká srst. Hovězí z těchto zvířat by mělo být na trhu do dvou let.

Srovnání původního (vpravo) a geneticky upraveného kusu. (foto: ResearchGateCC BY 4.0)

Vedruvzdorný skot

Tento skot, který nese označení PRLR-SLICK, dostal do své genetické výbavy gen, který není syntetický, ale vznikl v důsledku přirozených mutací u jiných typů skotu. Díky změně srsti je méně zranitelným horkem, s nímž se dnes hospodářská zvířata bohužel setkávají stále častěji. Navíc nelze příliš spoléhat na to, že by se v dohledné době problémy s teplotou vyřešily.

TIP: Geneticky vylepšené slepice z Japonska snášejí cenný lék ve vejcích

Americký úřad FDA v posledních letech schválil již pět žádostí biotechnologických firem, v nichž šlo o geneticky upravené slepice, kozy, lososy, králíky a prasata. Tentokrát je to ale poprvé, kdy úřad FDA odsouhlasil geneticky upravené hospodářské živočichy, jejichž genetická modifikace může být přenesena na potomky. Zároveň to určitě nebylo naposled. „Očekáváme, že naše rozhodnutí povzbudí další biotechnologické společnosti, aby nám překládaly k posouzení nové geneticky upravené živočichy,“ uvedl Steven M. Solomon, ředitel Centra pro veterinární medicínu FDA.


Další články v sekci