Antibakteriální mýdla to mají ve Spojených státech spočítané. Nepodařilo se doložit, že jsou účinnější než obyčejná horká voda
Antibakteriální mýdla prý zabijí 99,99 procent bakterií, přinejmenším v USA jsou ale jejich dny sečteny. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) totiž právě zakázal veškeré produkty, které se nazývají antibakteriální, případně antimikrobiální.
Není v tom nic osobního. Zákazníci jsou totiž těmito výrobky přesvědčováni, že antibakteriální přípravky likvidují mikroby lépe a účinněji než jiné. Jenže to podle FDA není pravda. Neexistuje prý jediný vědecky spolehlivý důkaz, podle něhož by tyto přípravky byly účinnější než běžná mýdla nebo dokonce než horká voda.
TIP: Soumrak antibiotik: Superodolné bakterie dorazily do USA
Není to až takové překvapení. Úřady chtěly antibakteriální mýdla zakázat už v roce 2013. Výrobci ale tehdy dostali tři roky na to, aby prokázali, že antibakteriální mýdla doopravdy fungují. To se jim ale nepovedlo a navíc vyšlo najevo, že některé z chemikálií, které tato mýdla obsahují, možná narušují činnost hormonů. V takové situaci bylo jen otázkou času, kdy antibakteriální mýdla v USA skončí.
IFL Science, FDA
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
HistoriePřemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)
RevueKruh života
Javier Murcia | Chování | 2. místo
Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)