Americké úřady zakázaly antibakteriální mýdla, protože matou zákazníky

09.09.2016 - Stanislav Mihulka

Antibakteriální mýdla to mají ve Spojených státech spočítané. Nepodařilo se doložit, že jsou účinnější než obyčejná horká voda

Mytí rukou -<p>Podle amerických úřadů nejsou antibakteriální mýdla účinnější než horká voda</p>
Mytí rukou -

Podle amerických úřadů nejsou antibakteriální mýdla účinnější než horká voda


Reklama

Antibakteriální mýdla prý zabijí 99,99 procent bakterií, přinejmenším v USA jsou ale jejich dny sečteny. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) totiž právě zakázal veškeré produkty, které se nazývají antibakteriální, případně antimikrobiální.

Není v tom nic osobního. Zákazníci jsou totiž těmito výrobky přesvědčováni, že antibakteriální přípravky likvidují mikroby lépe a účinněji než jiné. Jenže to podle FDA není pravda. Neexistuje prý jediný vědecky spolehlivý důkaz, podle něhož by tyto přípravky byly účinnější než běžná mýdla nebo dokonce než horká voda.

TIP: Soumrak antibiotik: Superodolné bakterie dorazily do USA

Není to až takové překvapení. Úřady chtěly antibakteriální mýdla zakázat už v roce 2013. Výrobci ale tehdy dostali tři roky na to, aby prokázali, že antibakteriální mýdla doopravdy fungují. To se jim ale nepovedlo a navíc vyšlo najevo, že některé z chemikálií, které tato mýdla obsahují, možná narušují činnost hormonů. V takové situaci bylo jen otázkou času, kdy antibakteriální mýdla v USA skončí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, FDA

  • Zdroj fotografií: Serenity / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907