Americký Orel a sovětský Netopýr (1): Duel F-15 Eagle vs. MiG-25

13.11.2020 - Lukáš Visingr

Velká rychlost a stoupavost, výkonné radary, špičkové řízené rakety, určení výlučně pro vzdušný boj. Tyto vlastnosti stručně charakterizují stíhací letadla MiG-25 a F-15, ovšem požadavky na tyto stroje se rodily zcela odlišně. Navzdory tomu však platí, že oba slavné letouny se v některých směrech dost podobají


Reklama

Jen málo sovětských zbraní vzbuzovalo na Západě takové obavy jako letoun MiG-25, ale současně jen málo typů bylo hodnoceno tak nesprávným způsobem. Znepokojení Američanů se pak odrazilo ve zrodu stále výborné stíhačky F-15 Eagle. Na přímý střet těchto dvou letounů s americkými a sovětskými znaky sice naštěstí nikdy nedošlo, ale války na Středním východě poskytly americkým a izraelským „patnáctkám“ možnost soubojů se stroji MiG-25, které byly dodány Sýrii a Iráku. Tyto případy dokázaly, že navzdory impozantní rychlosti a dostupu není kdysi obávaná „pětadvacítka“ zdaleka nepřemožitelná.

Rychlý, ale velmi žíznivý

V druhé polovině 50. let 20. století se rodily nové typy amerických bombardérů B-58 Hustler a XB-70 Valkyrie, které měly dosahovat dvojnásobku, respektive trojnásobku rychlosti zvuku. Na to musela zareagovat sovětská Protivzdušná obrana státu (PVOS), která proto vydala požadavky specifikující přepadový stíhací letoun s rychlostí Mach 3, který ponese výkonný radar a řízené rakety proti americkým bombardérům. Úkolu se chopila kancelář Mikojan–Gurjevič, která ale od počátku zápasila s potížemi plynoucími ze zaostalé sovětské elektroniky.

Radar a rakety byly značně rozměrné a těžké, což se podepsalo na velikosti a hmotnosti celého letadla, které proto muselo dostat silné motory, jež by takový stroj mohly pohánět žádanou rychlostí. Výsledný design s firemním názvem Je-155 tedy obdržel dvojici agregátů, které byly původně vytvořeny pro mezikontinentální řízenou střelu, z čehož plynula jejich nepříliš velká životnost a enormní spotřeba paliva.

MiG-25PDS
 • ROZPĚTÍ KŘÍDLA: 14,06 m
 • CELKOVÁ DÉLKA: 21,37 m
 • CELKOVÁ VÝŠKA: 6,50 m
 • PRÁZDNÁ HMOTNOST: 19 880 kg
 • MAX. VZLETOVÁ HMOTNOST: 36 720 kg
 • TYP MOTORŮ: Tumanskij R-15BD-300
 • MAX. TAH MOTORŮ: 2× 109,8 kN
 • MAX. RYCHLOST: 3 000 km/h
 • BOJOVÝ DOLET: 350 km
 • BOJOVÝ DOSTUP: 20 700 m
 • KANON: žádný
 • MAX. NOSNOST VÝZBROJE: 1 800 kg 

Rozpadající se motory

První prototyp odstartoval 6. března 1964, brzy následovaly další a letoun si připsal dlouhou řadu světových rekordů v rychlosti a stoupavosti. Do služby vstoupil roku 1970 pod názvem MiG-25 a primárně sloužil jako přepadový stíhač MiG-25P, jenž nosil čtyři rakety R-40, většinou dvě s naváděním radarovým a dvě s infračerveným. Přibývaly také další verze jako průzkumná MiG-25R či bombardovací MiG-25RB, zatímco základní „péčko“ prodělalo modernizace na varianty PD a PDS.

TIP: Rachot kanonů na vietnamském nebi: Souboj stíhaček F-8 Crusader vs. MiG-17

Zlepšení se týkala zejména elektroniky, ale příliš neovlivnila hlavní parametry, jež byly bizarní kombinací úžasných i téměř směšných hodnot. Nejvyšší rychlost činila zhruba Mach 3,2, ovšem „pětadvacítka“ jí dosahovala jen bez výzbroje a dokázala ji udržet pouze krátkou dobu, jelikož motory se potom v podstatě rozpadly a shořely. Tento režim se proto používal jenom při průzkumných letech, zatímco piloti stíhacích verzí měli zakázáno překročit hranici Mach 2,5. Letoun měl absurdně krátký dolet a postrádal obratnost potřebnou pro manévrové vzdušné souboje.

Pokračování ve čtvrtek 19. listopadu

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Křídový pták Falcatakely forsterae.

Věda

Konstantinův křest, obraz namalovaný pravděpodobně Gianfrancescem Pennim.

Historie

Stávající vesmírná smlouva zakazuje použití jaderných zbraní nebo jiných zbraní hromadného ničení ve vesmíru. Průzkum vesmíru, Měsíce a jiných nebeských těles by měl být motivován výhradně mírovými účely.

Vesmír

 Dohodová propaganda dokázala německé zločiny v Belgii propagandisticky využít.

Válka

Pod ochranou rodiny

Vorvani obrovští (Physeter macrocephalus) oplývají vysokou inteligencí a jsou obdařeni vyvinutým sociálním cítěním. Jestliže je některý vorvaň napaden, útočník je vzápětí vystaven nemilosrdnému zásahu dalších členů rodinného klanu. Například když se do nebezpečí dostane mládě ohrožované kosatkami nebo žraloky, vyšle signál a ostatní vorvani ihned připlavou. Utvoří kolem ohroženého jedince kruh, přičemž jejich hlavy směřují dovnitř a nebezpečné ocasy jsou připraveny uštědřit útočníkům smrtelnou ránu.

Příroda

Pro Evropany byly dřevěné inuitské mapy jen primitivním suvenýrem – ony však velice účinně kopírují topografii pobřeží.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907