Američtí vědci oznámili historický průlom v oblasti jaderné fúze

Vědcům ve Spojených státech se poprvé podařilo provést jadernou fúzi, při které vzniklo více energie, než kolik se jí spotřebovalo.

14.12.2022 - Zuzana Rychlá a ČTK



Vědcům v kalifornském státním vědeckém ústavu Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) se podařilo uskutečnit jadernou fúzi, při které vzniklo 3,15 megajoulu energie, přičemž spotřebováno bylo 2,05 megajoulu. Přestože výsledek nezohledňuje všechny energetické vstupy, jde o působivý výsledek. „Je to úspěch, který otevře cestu k pokroku v oblasti národní obrany i budoucnosti čisté energie“, prohlásila ministryně energetiky Jennifer Granholmová, když společně z vědci z LLNL a dalšími činiteli vystoupila na tiskové konferenci ve Washingtonu.

„Jde o průlomový úspěch pro vědce a zaměstnance národní laboratoře, kteří zasvětili své kariéry tomu, aby se jaderná fúze stala realitou. Tento milník nepochybně podnítí další objevy,“ uvedla Granholmová a dodala, že se objev zapíše do dějin.

Jaderná fúze bývá označována za „svatý grál“ při snaze o zajištění bezuhlíkové energetiky. Na tento zdroj energie velmi sází i americká administrativa prezidenta Joea Bidena, která chce do dalšího výzkumu masivně investovat. Průmyslové využití jaderné fúze však bude při nejoptimističtějších odhadech možné za desítku, ale možná i několik desítek let. Problematice jaderné fúze jsme se podrobně věnovali v srpnovém čísle 100+1 zahraničních zajímavostí.

Slunce skryté v reaktoru

Fúzní reaktory představují budoucnost energetiky: Jsou relativně bezpečné, zanechávají minimální uhlíkovou stopu a jejich chod může pohánět obnovitelná energie z větrných či solárních elektráren. Při termonukleární fúzi se při extrémně vysokých teplotách spojují lehké atomy, například vodíku tak, že stvoří jádra těžších prvků jako helium. Při tom se uvolňuje obrovské množství energie. 

TIP: Rozhovor s odborníkem z ČVUT: Dokážeme na Zemi zažehnout jadernou fúzi?

Experimenty s fúzí se provádějí v zařízeních zvaných tokamak a ještě nedávno fungovaly dva tokamaky i u nás: COMPASS vznikl v Británii, v roce 2004 se dostal do vlastnictví Ústavu fyziky plazmatu české Akademie věd a využíval se tam až do minulého roku. Druhé zařízení s názvem GOLEM představuje nejstarší fungující tokamak světa: Postavili ho Sověti na konci 50. let a Československu jej darovali v roce 1974. Později prošel kompletní přestavbou a dnes ho spravuje Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT. Jeho hlavním posláním je pomáhat při výuce, a navíc se dá ovládat přes internet, takže k němu mají přístup zájemci z celého světa. 


Další články v sekci